Tag: tranguj

Drekë

Receta më e mirë e trangujve turshi

Përbërësit: Tranguj 2kg e gjysmë, 1 litër e gjysmë ujë të vluar, gjysmë litër uthull, kopër, biber të zi në kokrra, hudhër, gjethe dafine, 50gr kripë deti, 100gr sheqer. Përgatitja: Fillimisht e përgatisim lëngun për turshi, marrim 1 litër e gjysmë ujë të ngrohtë dhe […]

Darkë

Tranguj turshi – të shijshëm dhe të shpejtë

Koha e turshive tashmë veçse ka ardhur. Dhe për t’ju ndihmuar se si t’i përgatitni ato, ne në pergatit do të vazhdojmë t’ju tregojmë receta të ndryshme të turshive. Më poshtë e gjeni një mënyrë të lehtë dhe të shpejtë të përgatitjes së trangujve turshi. […]