A jeni duke agjëruar? Hani tranguj në syfyr, ja çfarë ndikon në trupin tuaj

Zgjedhni një sasi të trangujve të errët të gjelbërt dhe futni ata në shportën tuaj të blerjes. Urime! Ju posa i bletë vetës tuaj një ushqim shumë të shëndetshëm.

Trangujt rehidratojnë trupin
Nëse jeni të zënë për të pirë ujë mjaftueshëm, hani një trangull të ftohtë, i cili është 90% ujë. Do të kompensojë ujin tënd të humbur.

Trangujt luftojnë temperaturën e brendshme dhe të jashtme, duke ngrënë trangull ju do të ndihmoni trupin tuaj nga thartirat në stomak. Aplikoni trangujt në lëkurën tuaj dhe do të shëroheni nga djegia nga dielli.

Trangujt i eliminonjnë toksinat
I gjithë uji në trangull vepron si një fshesë virtuale, duke përfshirë gjithë mbeturinat e trupit dhe duke i nxjerrë ato jashtë trupit tuaj. Me ngrënie të rregullt, trangujt janë të njohur për tretjen e gurëve në veshka.

Trangujt i riplotësojnë vitaminat e përditshme
Trangujt kanë shumicën e vitaminave që trupi ka nevojë çdo ditë – A,B dhe C, të cilat rrisin sistemin tuaj imunitar për të ju mbajtur juve në formë të shkëlqyer dhe për të ju dhënë energji. Bëjeni atë më të fuqishëm duke e shtrydhur trangullin bashkë me spinaqin dhe karotat. Mos u’a heqni lëkurën sepse përmbanë një sasi të mirë të vitaminës C, rreth 12% të rekomandimeve ditore të lejuara.

Trangujt furnizojnë lëkurën me minerale
Trangulli është i pasur me kalium, magnez dhe silic. Kjo është arsyeja pse trajtimet e ndryshme klimatike të trupit janë të mbushura me tranguj.

Trangujt ndihmojnë në tretje dhe humbje të peshës
Për shkak të nivelit të lartë të ujit dhe pëmbajtjes të ulët të kalorive, trangulli është një burim ideal për njerëzit të cilët janë në kërkim të humbjes së peshës. Përdorni trangujt në supa dhe në sallatat tuaja. Nëse kjo nuk është metoda juaj e preferuar, ju mund t’i grini trangujt dhe t’i hidhni në jogurt me yndyrë të ulët.

Duke përtypur trangullin ju fitoni një stërvitje të mirë për nofullën tuaj dhe fibra në trangull është e madhe që ndihmon për tretje. Konsumi ditor i trangujve mund të konsiderohet si një ndihmë për kapsllëk kronik.

Trangujt ngjallin sytë
Vendosja e fetave të trangullit të ftohtë mbi sy është një mënyrë e mirë për të ndihmuar në eliminimin e puqrrave dhe ënjtjet nën sy.

Trangulli lufton kancerin
Trangulli është i njohur për përmbajtjen e secoisolariciresinol, lariciresinol dhe pinoresinol. Të tre ligantët kanë një lidhje të fortë për të reduktuar rrezikun nga disa lloje të kancerit, duke përfshirë atë të gjirit, prostatës dhe kancerit të mitrës.

Trangulli shëron diabetin, ulë kolesterolin dhe kontrollon shtypjen e gjakut
Lëngu i trangullit përmbanë një hormon i cili është i nevojshëm për qelizat e pankreasit për prodhimin e insulinës i cili është i përhapur tek pacientët diabetik. Hulumtuesit kanë zbuluar se një përbërës në tranguj i quajtur sterol, mund të ndihmojë në uljen e niveleve të kolesterolit.

Trangujt përmbajnë shumë fibra, kalium dhe magnez. Këto ushqime punojnë në mënyrë efektive për rregullimin e shtypjes së gjakut. Kjo është arsyeja pse trangulli është i mirë për trajtimin e shtypjes së lartë të gjakut si dhe shtypjes të ulët të gjakut.

Trangulli freskon gojën
Lëngu i trangullit shëron dhe freskon mishërat e sëmura. Merrni një fetë të trangullit dhe vendosni atë në gojë dhe shtypeni me gjuhë për një minutë e gjysmë, fitokemikalet do të vrasin bakteriet në gojën tuaj të cilat janë përgjegjëse për shkaktimin e frymës së pakëndëshme.

Trangulli zbut flokët dhe thonjtë
Minerali i çuditshëm i silicit në trangull bën flokët dhe thonjtë tuaj më të shëndritshëm dhe më të fortë. Squfuri dhe silici në tranguj ndihmon në nxitjen e flokëve tuaj për tu rritur.

Trangulli promovon lloje të shëndetit, çliron nga artriti dhe largon dhimbjen
Pasi që trangulli është një burim i shkëlqyer i silicit, ai promovon lloje të ndryshme për shëndet duke forcuar indet lidhëse. Kur e përzieni me lëng karrote, trangulli mund të lehtësojë dhimbjet dhe mund të lehtësojë dhimbjet e artritit duke ulur nivelet e urinës.

Trangulli shëron dhimbjet e kokës nga dehja
Për të shmangur një dhimbje koke në mëngjes pas një dehje, duhet të hani disa feta të trangullit para se të fleni. Trangujt përmbajnë mjaftueshëmvitamina B, sheqer dhe elektrolite për të plotësuar shumë ushqime esenciale dhe për të reduktuar peshën si dhe dhimbjen e kokës.

Trangulli mbanë veshkat në formë
Trangulli ul nivelet acide të urinës në trupin tuaj dhe gjithashtu mbanë veshkat tuaja të shëndetshme.