Çfarë i ndodhë trupit tuaj nëse hani gjizë çdo ditë

Që kur kemi qënë fëmijë kemi dëgjuar se gjiza është e shëndetshme dhe ne ende e blejmë atë në supermarkete dhe e hamë për mëngjes. Përveç forcimit të kockave tona, ka edhe shumë përparësi të tjera.

A e dini se mund të përmirësojë metabolizmin tuaj dhe të mbajë normale nivelet e sheqerit në gjak? Të gjitha llojet e djathrave janë të shëndetshme, pa marrë parasysh sasinë e yndyrës. Dhe gjiza e qumështit të dhisë duket të jetë më e shijshmja.

Ne kemi lexuar dhjetëra artikuj shkencorë në lidhje me këtë temë. Tani e dimë pse është mirë të hamë gjizë çdo ditë dhe do ta ndajmë këtë informacion edhe me ju.

Metabolizmi juaj do të përshpejtohet

Vitamina B, e cila mund të gjendet në sasi të mëdha tek gjiza, normalizon metabolizmin. Vitamina B12 rrit efektivitetin e trurit dhe ndihmon trupin të tresë më mirë hekurin.

Riboflavini transformon karbohidratet në energji dhe acidi pantothenik përmirëson metabolizmin e proteinave, yndyrave, karbohidrateve dhe aminoacideve në trup.

Do t’ju formohen muskujt

Gjiza përmban një proteinë të quajtur kazeinë që tretet ngadalë dhe ndihmon për të rritur peshën e muskujve. Kjo është arsyeja pse shumë atletë hanë gjizë para se të shkojnë për të fjetur: aminoacidet hyjnë në gjak dhe muskujt marrin një sasi të shëndetshme të ushqyesve nga ajo.

Përveç kësaj, gjizë ju bën të ndiheni të ngopur dhe të aktivizuar për një kohë të gjatë. Është gjithashtu e mrekullueshme për vegjetarianët (të cilët hanë produktet e qumështit), sepse ajo përmban sasinë ditore të rekomanduar të proteinave.

Do ta keni më të lehtë të humbni peshë

Në një studim të vitit 2015 është gjetur se gjiza mund t’ju ndihmojë të humbni peshë, edhe nëse nuk bëni rregullisht stërvitje!

Janë studiuar dy grupe njerëzish: Njerëzit që mbanin peshë shtesë, të cilët iu përmbajtën një diete të ulët kalori dhe hëngrën gjizë rregullisht pa bërë asnjë stërvitje fizike dhe një grup njerëzish që kishin të njëjtën dietë, por gjithashtu bënin stërvitje fizike.

Anëtarët e të dy grupeve eksperimentale arritën të humbin peshë. Pra, nëse keni ëndërr të humbni peshë dhe nuk keni kohë të mjaftueshme për palestër, thjesht shtoni gjizë në dietën tuaj.

Shëndeti riprodhues i femrave do të përmirësohet

Produktet e qumështit, sidomos gjiza, janë të pasura me proteina, kalcium dhe vitaminë D. Të ushqyerit rregullisht me gjizë është shumë e dobishme për shëndetin femëror pasi ndihmon në stabilizimin e menstruacioneve dhe mban hormonet e balancuara.

Ngrënia e gjizës rregullisht mund të ulë rrezikun e kancerit të gjirit. Një studim 16-vjeçar tregoi se një nivel i lartë i vitaminës D dhe kalciumit tek gratë para menopauzës ndihmoi në reduktimin e rrezikut të zhvillimit të kancerit të gjirit.

Kockat do të jenë më të forta

Ne mësojmë për avantazhet e produkteve të pasura me kalcium që nga fëmijëria. Kryesisht sepse eshtrat dhe dhëmbët tanë do të bëhen më të fortë nëse i përfshijmë ato në dietën tonë.

Përveç kësaj, kalciumi që merrni nga ushqimi tretet vetë si dhe kalciumi që mund të merrni nga shtesat. Gjiza përmban 28% të sasisë së rekomanduar ditore të kalciumit. Ajo gjithashtu ka një ndikim pozitiv në metabolizmin dhe trashësinë e indeve të eshtrave.

Ju mund të përfitoni efektin maksimal të kalciumit nëse filloni të hani produktet e qumështit që në fëmijëri. Një fëmijë duhet të hajë gjizë, djathë dhe ushqime të tjera.

Ushqimet e pasura me kalcium gjatë shtatzënisë zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të osteoporozës dhe stabilizojnë sistemin nervor.

Nivelet e sheqerit në gjak do të jenë të qëndrueshme

Gjiza përmban magnez që mban nivelet e sheqerit në gjak normal. Është shumë e dobishme për njerëzit që kanë diabet të tipit II, sepse ndihmon trupin të luftojë sëmundjen dhe minimizon ndikimin e tij.

Nëse hani gjizë çdo ditë, duhet të merrni parasysh përmbajtjen e yndyrës, nuk duhet të ketë më shumë se 1.5% yndyrë. Nëse ka më shumë yndyrë, ju duhet të përmbaheni nga të ngrënit çdo ditë prej saj.

Sistemi juaj kardiovaskular do të jetë i tonifikuar

Përveç normalizimit të nivelit të sheqerit në gjak, magnezi në gjizë ka një ndikim pozitiv në sistemin kardiovaskular. Ajo mban presionin arterial nën kontroll dhe parandalon shfaqjen e mpiksjes së gjakut.

200 gram gjizë i jep trupit rreth 30% të ndihmës së rekomanduar ditore të selenit. Ky element është një antioksidant i fuqishëm. Ajo neutralizon efektin negativ të radikaleve të lira dhe mbron enët e gjakut dhe indet e zemrës nga dëmtimi.

Do zvogëlohet rreziku i një goditje në tru

Përveç ushqyesve të tjerë, gjiza përmban kalium. Kjo mbështet balancën e ujit në trup, zvogëlon ankthin dhe merr pjesë në përhapjen e impulseve nervore.

Ushqimi i rregullt me kalium, zvogëlon presionin arterial dhe, si rezultat, rrezikon të shkatojë një goditje në tru. Ushqimi i produkteve të qumështit, përfshirë gjizën, parandalon diçka të quajtur sindromi metabolik që është i lidhur me sëmundjet kardiovaskulare dhe diabetin.

Bonus: Kontradiktat

Ashtu si çdo produkt tjetër, gjiza ka kontradikta. Ajo përmban shumë kripë: gjysma e një filxhe gjizë përmban rreth 400 miligram klorur natriumi. Dhe sasia e përditshme e rekomanduar është 1.500 miligramë.

Mos hani shumë gjizë nëse keni probleme të veshkave. Nëse jeni intolerantë ndaj laktozës, ju gjithashtu duhet të shmangni konsumimin e gjizës.