Si i zhduka të çarat në këmbë pa shkuar te mjeku

Unë punoj në një zyrë në një ndërtesë të madhe që ka 20 kate dhe disa pavione.

Gjatë ditës së punës, unë duhet të çoj dokumente në dhoma të ndryshme dhe të vrapoj nëpër kate, si dhe të takohem me klientë në pavione të ndryshme.

M’u krijuan disa kallo të vogla që në ditën e parë të punës në këtë mjedis por nuk u kushtova shumë vëmendje. Pas 2 muajsh ata u bënë më të dendura dhe unë nuk mund t’i hiqja qafe ato vetë.

Kjo është arsyeja pse kontaktova me një specialist i cili më shpjegoi se çfarë po bëja gabim.

Unë do t’u tregoj lexuesve për atë që çdokush duhet të bëjë për të hequr qafe kallot pa vizituar një mjek. Artikulli është shkruar në bazë të rekomandimeve të podiatristit që kam kontaktuar.

Së pari, duhet të kuptoni kur mund ta përballoni këtë çështje vetë në shtëpi dhe kur duhet të kontaktoni një mjek.

Nëse kalloja është e madhe, nëse është e vendosur në kockë, nëse ka gjakderdhje, nëse ndjeni dhimbje kur e prekni, ose nëse thjesht duket e frikshme, atëherë duhet të vizitoni një mjek sepse ky është një rast serioz dhe duhet të hiqet me ndihmën e një lazeri ose një metode tjetër të veçantë.

Në të gjitha rastet e tjera, (nëse është një kallo) ju mund ta zgjidhni vetë çështjen. Një kallo është një zonë e trashur e lëkurës që shfaqet për shkak të presionit të vazhdueshëm. Sa më shumë presion të pësojë, aq më e trashë dhe më e rrënjosur bëhet kjo pjesë e  lëkurës.

Ka disa mënyra efektive për të hequr qafe këto kalluse në shtëpi.

Banjo për këmbët

Kjo është një nga metodat më të shpejta dhe më të thjeshta që përdoren shpesh në klinika. Zakonisht, 2-3 prej tyre janë të mjaftueshme për të hequr qafe edhe një kallo të neglizhuar.

Si ta bëni: Shtoni 2-3 lugë gjelle sode buke dhe 1 lugë gjelle sapun të lëngshëm në 1/3 litër ujë të ngrohtë. Vendosni këmbët në ujë dhe mbajini për 25 minuta në mënyrë që lëkura të bëhet më e butë.

Pas kësaj, hiqni këmbët dhe hiqni shtresën e ngurtësuar të kallos me ndihmën e një shtufe. Pas mbarimit të procedurës, aplikoni një krem qetësues që të përmbajë antiseptik (si kamomili, kalendula ose eukalipti).

Çorape me glicerinë

Ka një metodë tjetër që ekspertët rekomandojnë. Jo vetëm që ndihmon në heqjen e lëkurës së thatë, por gjithashtu ndihmon në zbutjen e lëkurës në të gjithë këmbën.

Si ta bëni: Shtoni 8-10 pika amoniaku në 50 ml glicerinë dhe përziejeni mirë. Aplikoni këtë përzierje në këmbë para se të shkoni për të fjetur dhe të vishni çorape të trasha pambuku për natën.

Mesatarisht, 8-10 procedura duhet të jenë të mjaftueshme.

Zhytni këmbët tuaja në lëng limoni

Ata thonë se kjo metodë është e popullarizuar në Japoni, por vetë procesi mund të ndihet i parehatshëm. Lëngu i limonit zbardh dhe zbut lëkurën dhe heq çarjet në këmbë. Si rezultat, mund të hiqni qafe nga një kallo të rëndë brenda 5 ditëve.

Si ta bëni: Grini një limon të mesëm së bashku me lëkurën, aplikojeni në thembrat tuaja për 10-15 minuta.

Përdorni parafinë në shtëpi

Kozmetologët shpesh përdorin parafinë për të zbutur lëkurën dhe për të hequr qelizat keratinizuara. Nëse doni të kryeni këtë procedurë në shtëpi, mund të përdorni dyll të zakonshëm në vend të parafines.

Si ta bëni: Shkrijeni dyllin në një tas të madh në mikrovalë dhe shtoni sasinë e njëjtë të vajit të sinapit. Vaji i mustardës do të zbusë lëkurën tuaj dhe ta ftohtë dyllin paksa. Zhytni këmbët në dyll (ju mund ta bëni atë dy herë), mbështillni këmbët tuaja me shtresë polietileni dhe një peshqir për 15 minuta.

Pas kësaj, hiqni dylli dhe lyejeni kallon me një limë për thonjtë, grimcat e keratinizuara lehtë do të zhvishen dhe lëkura do të bëhet e butë përsëri. Mos harroni të aplikoni një krem qetësues pas procedurës si dhe vishni çorape pambuku.

Çfarë duhet të blejmë në farmaci?

Sa për kremrat specialë, ja vlen të blini ato që përmbajnë acid salicilik dhe ure. Këto janë komponentët kryesorë që do të shkatërrojnë qelizat e keratinizuara dhe do t’i fshijnë ato.

Fashot që përmbajnë 40% të acidit salicilik gjithashtu funksionojnë mirë. Ju mund ta vendosni atë në kallo dhe të vazhdoni ditën tuaj. Nuk do të shkaktojë ndonjë ndjenjë të pakëndshme gjatë ecjes. Në të njëjtën kohë, lëkura në kallus nuk duhet të thahet dhe duhet të zhvishet mirë.

Çorapet e shtresëzuara janë çorape të bëra nga një pëlhurë e veçantë që duhet të vishen në këmbë të pastra për 15-20 minuta.

Pas kësaj, aplikoni një krem hidratues. Sidoqoftë, këto çorape nuk do të ndihmojnë kundër kallove të dendura; ata vetëm ndihmojnë për të larguar të çarat dhe për ta bërë lëkurën më të butë.

Si të zgjidhni këpucët e duhura

Ka disa rekomandime për zgjedhjen e këpucëve të duhura te ekspertët e shëndetit të thonjve dhe këmbëve që ju këshillojnë që ju t’i ndiqni.

Blini këpucët në mbrëmje pasi gjatë ditës së punë këmbët lodhen dhe fryhen pak. Pra, duke ndjekur këtë këshillë do t’ju ndihmojë të zgjidhni madhësinë e duhur që do t’ju bëjë të ndiheni rehat gjatë gjithë ditës.

Mos kurseni para në këpucë. Është më mirë të blini këpucë të materialeve natyrore si lëkure, kamosh apo pambuk. Ky lloj i këpucëve do të ndihmojë këmbët tuaja të marrin frymë dhe të parandalojë që ato të djersiten.

Përdorni linja xheli që mund të blihen në farmaci. Ka linja të disponueshme për zona të ndryshme në këmbë. Ato parandalojnë fërkimet e këmbëve.

Mos i mbani veshur këpucët e reja gjatë gjithë ditës – përpiquni të mësoheni gradualisht. Nëse ndiheni të paduruar për të treguar këpucët e reja, atëherë artikuj të veçantë për thyerjen e këpucëve të reja janë në dispozicion në dyqanet e këpucëve.