Isha 87kg, tani jam 53! Kjo është receta e thjeshtë që më ndihmoi

Një histori suksesi e Kristinës, që për 10 vite në luftë me mbipeshën desh shkatërroi shëndetin e saj. As seanca dobësimi, as palestër, as ilaçe: Vetëm një Test i Intolerancës Ushqimore, i gjeti “hallin”…

Historia e Kristinës që do t’ju rrëfejmë pak më poshtë, në fakt është e ngjashme me të gjithë ne.

Sidomos NE, shqiptarët, që kemi kulturë të varfër informimi dhe problemet e shëndetit përpiqemi t’i zgjidhim sipas hamendësimit të familjarëve, shoqërisë, fqinjëve e plakave të lagjes.

Maksimumi vemi deri te farmacisti, që nuk na lë të dalim nga dera pa ndonjë ilaç apo suplement në dorë.

Po Mjeku? Patjetër që ka mjekë të mirë, por… ka nga ata që e shohin zgjidhje të shpejtë një problem shëndeti dhe ju orientojnë direkt te ilaçi (sikur të jenë shitës ilaçesh), apo direkt te operacioni.

Sa prej tyre, ju sugjerojnë që fillimisht të provoni ndryshimet dietike për të provuar si alternativë të parë zgjidhjen e problemeve me shëndetin dhe pastaj t’ju japin një recetë ilaçesh?

Hmmmm, vështirë! Kështu i ndodhi edhe Kristinës, 38-vjeçares që për 10 vite luftoi me mbipeshën (ishte 87 kg), ndërsa mjekët herë i dhanë ilaçe kolesteroli, herë e bënë me diabet, herë e nxorrën me probleme hormonale, ndërsa ajo kishte një problem shumë të thjeshtë: Intolerancën Ushqimore, trupi nuk ia pranonte disa ushqime të caktuara.

Asnjë prej 12 mjekëve që ishte vizituar nuk ia kishte thënë këtë dyshim, por e keqorientuan drejt ilaçeve të gabuara, por edhe e lodhën psiqikisht, duke i thënë se e kishte nga jeta sedentare, ngaqë punonte në Call Center dhe rrinte gjatë ulur…

Kjo ishte një betejë e gjatë për Kristinën, por më në fund e fituar, falë realizimit të Testit të Intolerancës Ushqimore dhe ajo tashmë është 34 kg më pak dhe tejet e shëndetshme, plot energji për punën dhe dha këtë intervistë për gazetën “Super Shëndeti”.

Përshëndetje, Kristina, faleminderit që pranove të ndash historinë me ne. Si ndihesh 34 kg më pak?

Si flutur (qesh). Ndihem vërtet shumë mirë dhe plot dëshirë dhe energji për jetën.

Jo vetëm pse ndihem me më pak kile në trup, por edhe nuk kam më probleme shëndeti.

Dikur ndihesha e lodhur gjithë kohës, ndihesha e fryrë në stomak dhe bark, kisha kapsllëk, fytyra dhe gjymtyrët më enjteshin shpesh dhe nuk dija se çfarë problemi të trajtoja më parë.

Shtimi në peshë më nisi që në moshën 27-28 vjeç dhe kur arrita 37 vjeç, pra vjet, unë arrita peshën 87 kg.

Punoja dhe punoj në një Call Center dhe më vinte turp kur shkoja në zyrë, sepse më dukej sikur të gjithë më shihnin mua.

Po ashtu, nisa të izolohesha në shtëpi dhe të mos dilja me njerëzit, sepse ndihesha shumë në siklet.

Tani mezi “më kap” shtëpia (qesh).

Pse shtuat aq shumë në peshë?

Unë tani e di pse shtova, se dikur nuk e kuptoja.

Madje, nëna ime thoshte “kjo vajzë edhe ujë kur pi, i bëhet dhjamë”.

Problemi i shëndetit tim kishte qenë Intoleranca Ushqimore, ndaj më shfaqeshin fryrjet, gazrat, enjtjet, lodhja e vazhdueshme, dhimbje koke etj.

Unë kisha qenë intolerante ndaj disa ushqime, që nga të gjithë mjekët thuhet që të hahen me shumicë, si psh: rezultova intolerante nga 5 fruta-perime që janë nga më të përdorshmet: limoni, mandarina, shega, spinaqi dhe lakra jeshile (lakra e kuqe jo).

Dhe të mendosh, të gjitha këto ishin ushqimet që unë i konsumoja më së shumti, me idenë se janë të shëndetshme dhe të ndihmojnë të biesh në peshë.

DHE KUR U THOJA DOKTORËVE QË “SHIKO SE UNË USHQEHEM SHËNDETSHËM ME KËTË REGJIM USHQIMOR”, ATA MË SHIHNIN ME DYSHIM DHE ME NËNQESHJE, U LEXOHEJ NË SY QË NUK MË BESONIN ASPAK DHE U DUKESHA NJË LLUPËSE KRONIKE GËNJESHTARE.

Realisht, kjo gjë më bënte të ndihesha shumë keq emocionalisht, askush nuk më besonte që po bëja gjithçka sa u përkiste dietave, piva cajra e lëngje dobësimi, pilula dobësimi, madje pata ndjekur edhe seanca dobësimi në qendra të posaçme etj, dhe pa asnjë rezultat.

Sa humbja ndonjë kile, e merrja direkt pas një jave maksimumi, duke u ndier gjithnjë e më keq me shëndetin.

Madje, doktorët më dhanë edhe ilaçe kot së koti për kolesterolin dhe probleme hormonale, e disa suplemente që më bënë dëm.

Një tjetër mjek endokrinolog me emër, më tha se isha paradiabetike, pastaj pas 1 muaji dola që nuk isha.

Ashtu siç nuk kisha as kolesterol dhe as probleme hormonale, por vetëm Intolerancë Ushqimore që zgjidhet duke shmangur ushqimet që nuk t’i toleron trupi.

Si e zbuluat ju që kishit Intolerancë Ushqimore?

Në fakt, arsyeja pse po jap dëshminë time për gazetën “Super Shëndeti” është pikërisht fakti se te kjo gazetë kam lexuar për herë të parë për intolerancën ushqimore.

Po lexoja shenjat, simptomat, trajtimi që niste vetëm pas Testit të Intolerancës Ushqimore.

Kontaktova në numrin që ishte lënë në gazetë, për të mundësuar Testin e Intolerancës Ushqimore dhe kur më thanë çmimin, në fillim u stepa pak.

Por, kur u kujtova sa ilaçe “kisha ngrënë” dhe analiza koti andej-këndej, atëherë vendosa ta provoj dhe ishte vërtet fat që e provova.

Ju falenderoj për sugjerimin, pasi ka qenë bekimi i shëndetit tim.

Ju falenderojmë edhe ne për fjalët pozitive, por për të ndihmuar të gjithë të tjerët, a mund t’ua tregoni ju më mirë, si e keni realizuar Testin e Intolerancës Ushqimore, për të qenë konkret me lexuesit?

Siç ju thashë, unë u lidha përmes numrit të telefonit nga ku më prenotuan takim me mjeken e specializuar për intolerancën ushqimore.

Më morën më pas në telefon për konfirmim date dhe orari.

U paraqita pranë doktoreshës, e cila më mori 2 fije floku, nga pjesa pas kokës.

Kaq e thjeshtë ishte procedura.

Pa asnjë parapërgatitje, pa asnjë frikë, pa kufizim të ngrëni apo të piri përpara.

Siç më tha doktoresha, këto fije floku analizoheshin më pas për 800 elementë ushqimorë, ku përfshiheshin ushqime, minerale, vitamina, kripëra etj.

Përgjigjia do të vinte pas 2 javësh, me produktet që unë isha intolerante dhe dietën e personalizuar dhe ashtu ndodhi vërtet: pas 2 javësh më telefonuan dhe më thanë që të shkoja të merrja dosjen e personalizuar, së bashku me ushqimet që duhet të shmangia.

Cfarë nuk të toleronte trupi yt dhe çfarë e toleronte shpejt, përgjithësisht si rezultoi Testi yt?

Siç e ceka pak më lart, dola intolerante ndaj limonit, që unë e konsumoja çdo ditë si lëng, në sallatra, apo direkt, me idenë që të tresja ushqimin më shpejt dhe të dobësohesha.

Që dmth ia kisha futur krejt kot…

Isha intolerante gjithashtu ndaj mandarinës (por jo ndaj portokallit), ndaj shegës, ndaj spinaqit, ndaj lakrës jeshile (por jo të kuqes).

Isha gjithashtu intolerante ndaj mërkurit dhe kjo bënte që mos të mi pranonte trupi peshqit e mëdhenj, isha intolerante ndaj algave të detit, leshterikëve (dhe të mendosh se kisha marrë suplemente të tyre gjoja për dobësim dhe tretje të shpejtë), isha intolerante ndaj çaji jeshil, ndaj vajit të lulediellit e disa të tjerave.

Sipas dietës së personalizuar që më erdhi, ishin të shënuar me të kuqe ushqimet që nuk më lejoheshin, kishte disa që mund t’i haja në mënyrë të kufizuar dhe me jeshile ato që më lejoheshin të konsumoja më së shumti.

Cuditërisht, psh unë mund të haja mish, sepse trupi ma toleronte.

Mund të haja makarona, nëse i shoqëroja me kungull të njomë etj.

Gjithashtu ma toleronte trupi edhe gjalpin, por jo vajin e lulediellit.

Pra, e çuditshme sa pak dimë gjithsecili për ne, për organizmin tonë.

Kequshqyerja nuk ishte vetëm të haje hamburgera e gjëra të skuqura, por edhe të haje produkte BIO që nuk t’i toleron trupi.

Cfarë të sugjeroi mjekja?

Sigurisht, më tha të eliminoja nga 90 ditë deri 1 vit këto produkte, duke më thënë që të haja ushqime të ngjashme në vlera me to.

DERI TANI KANË KALUAR 11 MUAJ DHE THJESHT DUKE SHMANGUR USHQIMET QË KAM ME TË KUQE, PA ASNJË SFORCIM DIETE, PA PALESTËR, PA SEANCA DOBESIMI, PA ASNJË SAKRIFICË, KAM HUMBUR PLOT 34 KILOGRAM. ISHA 87 KG, TANI JAM 53 DHE SUPER E SHËNDETSHME NË ORGANIZËM.

Më është kthyer entuziasmi për jetën, vishem më mirë, ndihem më mirë.

E vetmja gjë që bëj, është se eci 30 minuta në ditë, duke menduar pozitivisht.

Pas 1 muaji, pra pasi bëhet fiks 1 vit, unë mund të filloj të rifus në dietë produktet e ndaluara 1 e nga 1, për t’i provuar nëse jam ende intolerante.

Por gjithçka pak e nga pak dhe duke parë si do reagojë organizmi.

Nëse sërish është intolerant, duhet riprovuar pas muajsh të tjerë.

E rëndësishme është që ndihem shumë mirë.

Jeta ime ndryshoi falë Testit të Intolerancës ushqimor, FLM!

PRENOTONI TESTIN E INTOLERANCES USHQIMORE 

Testi bëhet nëpërmjet flokut, pas asnjë lloj dhimbje apo parapërgatitje, në çdo orë të ditës.

Mjeket marrin materialin (2-3 fije floku) dhe e dërgojnë për analizim të detajuar në laborator gjenetik, në Itali dhe Gjermani (Në Shqipëri nuk ka laborator të tillë).

Pas 2 javësh, ata na dërgojnë në Tiranë dosjen e personalizuar të ushqimeve ndaj të cilave jeni intolerantë dhe regjimin ushqimor te personalizuar: çfarë të shmangni dhe çfarë të konsumoni.

– Nëpërmjet Testit të Intolerancës Ushqimore në ADN kontrollohen 600 lloje ushqimesh dhe 200 minerale, aminoacidet, radiacionet, valët e celularit, vitamina apo ndotësish ambjentalë, të shoqëruar me dietën përkatëse të personalizuar.

BËNI TESTIN E INTOLERANCËS PËR KËTO SËMUNDJE

– Jeni mbipeshë?

– Keni dhimbje barku?

– Probleme të tretjes?

– Djegie dhe fryrje stomaku?

– Gastrite?

– Dhimbje kronike të kokës?

– Ankth, stres, depresion?

– Lodhje kronike?

– Mungesë përqendrimi?

– Alergji të lëkurës, Sinusit?

– Çrregullime në jashtëqitje?

– Probleme hormonale?

– Fryrje të këmbëve dhe duarve?

– Anemia?

– Jeni shtatzanë ose kërkoni të mbesni shtatzanë dhe dëshironi fëmijë pa defekte gjenetike?

– Keni probleme menopauze?

– Probleme me sëmundjet reumatizmale

– etj?

Bëj Testin e Intolerancës Ushqimore, zgjidh SAKTE problemin e shëndetit vetëm me Ushqim!