tiktok

Kjo është receta më e famshme në TikTok për momentin

TikTok ka me mijëra video recetash. Gjatë karantinës, të gjithë provonin kafen “Dalgona” dhe herë pas here, receta dhe ide të tjera janë bërë virale.

Pas “tavolinës së patatinave”, radhën e ka një tjetër ushqim për t’u bërë i famshëm: Djathë i pjekur me domate, ose makarona të përgatitura me djathin + domatet si salcë.

Sigurisht, që ideja (aspak e komplikuar), nuk u shpik në TikTok. Për herë të parë, receta u prezantua në 2019-ën nga Hayrinen, e cila e hodhi në blogun e saj.

Në shtator të vitit të kaluar ajo shkroi: “Shitjet e djathit feta u rritën me 300% dhe përbërësit e tjerë po mbaronin nëpër markete”.

E gjitha çfarë ju duhet për këtë salcë është:

  • 600gr domate të vogla
  • Kripë për shije
  • Piper të zi
  • Një lugë gjelle origano
  • Spec i kuq i bluar
  • 60ml vaj ulliri
  • 3-4 thelpinj hudhër
  • 225gr djathë feta

Shpjeguar thjeshtë, recetën e gjeni në videon më poshtë: