Lazanje të mbështjella me spinaq dhe djathë

Përbërësit:

500gr spinaq të freskët, të imtësuar, kripë dhe piper, për shije, ¼ lugë çaji arrëmyshk, 250gr gjizë, 50gr djathë parmesan, 1 vezë, e rrahur, 6 fletë të freskëta lazanje, një grusht gjethe borzilok, 350gr pastë domatesh, 100gr djathë mocarella, të imtësuar.

Përgatitja:

 1. Parangroheni furrën në 180 gradë C.
 2. Hidhni spinaqin në një tigan dhe fërgoni në temperaturë të ulët.
 3. Hidhni arrëmyshkun dhe spërkateni me kripë dhe piper.
 4. Lëreni spinaqin të ftohet pak, më pas shtojeni spinaqin në një enë për përzierje, duke ia hequr lëngun sa më shumë që të jetë e mundur.
 5. Hidheni gjizën, parmesanin dhe vezën derisa gjithçka të kombinohet mirë mes vete.
 6. Zhytni fletët e lazanjes në ujë të ftohtë për 30 sekonda para përdorimit, më pas hidheni 1-2 lugë gjelle të përzierjes së spinaqit në skajin e poshtëm të fletës së lazanjes.
 7. Mbështillni fletët e lazanjes një herë, më pas ndajeni atë me një thikë.
 8. Edhe pjesën tjetër të lazanjes mbështilleni me përzierjen e spinaqit.
 9. Vendosni lazanjet e mbështjella në një enë të për pjekje.
 10. Hidhini gjethet e borzilokut sipër.
 11. Pastaj dhe pastën e domateve.
 12. Më pas djathin mocarella sipër.
 13. Piqeni në pjesën e poshtme të furrës për 30-35 minuta derisa djathi të flluskojë. Nëse skuqet shpejtë, thjeshtë mbulojeni.
 14. Ju bëftë mirë! /pergatit.com

 

Për më tepër, shikojeni videon e përgatitjes: