Nëse hani selino çdo ditë për një javë, trupi juaj do të mbushet me vitamina

Selino është një nga perimet më të shëndetshme në botë. Ai është një burim i madh i kaliumit, magnezit dhe vitaminave A, B, C dhe K. Është i pasur edhe me fitonutrientë, të cilët veprojnë si agjentë anti-inflamator dhe antioksidues, duke rritur kështu sistemin imun dhe përmirësuar shëndetin në përgjithësi.

Sipas mjekëve, selino i freskët është i mirë falë të gjitha vitaminave dhe mineraleve të jashtëzakonshme që përmban. Vetëm 100gr selino, që i bie një filxhan selino të copëtuar, përmban përafërsisht: 16.2 kalori, 3.5gr karbohidrate, 0.7gr proteinë, 0.2gr yndyrë, 1.6gr fibra, vitaminë K, kalium, vitaminë C, mangan, vitaminë B6, kalcium dhe magnez.

Përveç edhe sheqernave, selino gjithashtu përmban edhe vitaminë E, acid pantotenik, hekur, fosfor, zink dhe selen. Mjekët gjithashtu kanë konfirmuar përfitimet e shumëta shëndetësore të selinos.

Selino parandalon inflamacionet, ndihmon në rregullimin e balancës pH të trupit, ndihmon në humbjen e peshës pasi ka pak kalori por shumë fibra. Selino ndihmon në tretjen e ushqimit dhe trajton problemet me stomak si kapsllëk dhe mund të ndihmojë në trajtimin e infeksioneve të traktit urinar pasi ka veti diuretike të fuqishme, shkruan pergatit.com.

Selino lehtëson sistemin nervor dhe mund t’ju ndihmojë të bini më lehtë në gjumë, duke rregulluar tensionin e gjakut dhe kolesterolin, pasi përmban ftalid. Është i ulët në acide dhe lehtëson urthin dhe refluksin e acidit në stomak.

Ka shumë vitaminë A dhe kështu përmirëson shikimin, trajton sytë e thatë dhe pastron dhëmbët duke i bërë si çarçafë të bardhë, pasi thyen fijet fibroze ndërsa e përtyptni. Përfitimet nga selino janë të panumërta dhe mund ta përdorni në shumë mënyra.

Mund ta shtoni në supa, ta fërgoni me perime të tjera dhe ta shtoni në sallata. Dëshironi të stresoheni më pak, të flini më mirë dhe të ndiheni në përgjithësi më mirë pa ilaçe? Selino është zgjidhja! /pergatit.com