Nëse po i bëni këto po ju plakin më shpejt se vitet

Ndonjëherë, duket se për ta bërë lëkurën tuaj të butë dhe të shkëlqejë përsëri, keni nevojë për një shumë të çmendur parash dhe procedura të ndërlikuara. Por lajmi i mirë është se kjo nuk është tërësisht e vërtetë.

Ne do ju paraqesim gabimet më të zakonshme që duhet të ndaloni së bëri nëse doni ta mbani lëkurën tuaj të shëndetshme dhe të re për një kohë të gjatë.

Ju përdorni shumë shpesh pastrues fytyre

Në vend të pastruesve që mund të dëmtojnë shtresën e sipërme të epidermës, përdorni produkte që përmbajnë acid që mund t’ju ndihmojnë të hiqni papastërtitë nga poret.

Ju përdorni krem anti-rrudhë dhe mendoni se është e mjaftueshme

Për fat të keq, e vetmja mënyrë për të hequr qafe rrudhat është të vizitoni një kirurg plastik. Dhe për të vonuar paraqitjen e rrudhave për aq kohë sa të jetë e mundur, sigurohuni që ta mbani të lagësht lëkurën tuaj në një bazë të rregullt.

Pas larjes së fytyrës, e thani me një peshqir të thatë

Mos e thani fytyrën duke fërkuar atë me një peshqir pasi kjo mund të dëmtojë lëkurën. Butësisht prekni fytyrën me peshqir dhe pastaj lëreni të thahet në ajër. Përdorni një peshqir të veçantë për fytyrën tuaj.

Flini me flokët zgjidhur

Flokët kanë shumë papastërti dhe yndyrë që mund të dëmtojnë lëkurën e fytyrës tuaj.

Ju nuk i kushtoni vëmendje jastëkut dhe mbajtëses së jastëkut tuaj

Ju duhet të largoni qelizat e vdekura të lëkurës dhe pluhurin në baza të rregullta.

Ju injoroni maskat e baltës

Balta e bardhë është universale dhe është e mirë për çdo lloj lëkure. Kjo e bën lëkurën të duket shumë më mirë pasi i pastron poret nga papastërtia.

Ju nuk hani mjaftueshëm fruta dhe perime

Këto ushqime mund t’i japin lëkurës tuaj një ngjyrë tërheqëse në sajë të karakteristikave të tyre unike:

Brokoli: Redukton ënjtjen dhe skuqjen e lëkurës pas qëndrimit në diell.

Domatja dhe kajsia: mbrojnë nga rrezet e dëmshme UV dhe ju japin një nxirje të lehtë.

Karrota dhe pjeshka: Konsumimi i tyre në baza të rregullta mund të zëvendësojë banjat në diell.

Ju i fshehni problemet në vend që t’i zgjidhni

Nëse ju duhet të përdorni korrekt shumë shpesh, atëherë ndoshta ju duhet të shihni një mjek që mund të ju ndihmojë për të zgjidhur problemet tuaja të lëkurës.