Patëllxhan role me djathë

Përbërësit:

2 gota djathë, një gotë kaçkavall, 1/4 gotë borzilok, një vezë, 2 patëllxhana, 3 lugë të gjellës salcës domate, kripë, piper i zi.

Përgatitja:

Në një enë hedhim djathin, bërzolin, kaçkavallin dhe vezën i vëmë në furrë për pjekje për 20 minuta. Pas pjekjesë së patëllxhanave ia derdhni glazurën e përgatitur me djathë dhe patëllxhanat i bëni në formë role.

Në enën e pjekjesë e derdhni salcën e domateve dhe i rëndisni patëllxhanat sipër më pas sipër patëllxhanave, e derdhni salcën e mbetur të domates së bashku me kaçkavall dhe borzilok më pas e vendosni në furrë për pjekje për 25 minuta. Ju bëftë mirë ! /pergatit.com