Pogaçe e butë me kos, e gatshme për 20 minuta

Nuk ka furrë buke e cila gatuan këso buke të mirë! Fjala është për pogaçen e cila gatuhet me jogurt, i cili brumit i jep butësi të mrekullueshme dhe shije të pashembullt.

Përbërësit:

  • 2 vezë,
  • 2dl jogurt,
  • 230g miell,
  • 130ml vaj luledielli,
  • gjysmë pluhuri për ëmbëlsira,
  • 1 lugë e vogël kripë.

Përgatitja:

Me mikser tundni një vezë dhe një të bardhë të vezës, shtoni jogurtin dhe 130ml vaj. Kësaj përzierjeje shtoni 230 g miell të butë, pluhurin e ëmbëlsirave, kripën dhe të gjitha përzieni me mikser me shpejtësinë më të vogël.

Tepsinë e madhësisë 20×30cm lyeni me vaj dhe qitni miellin, pastaj qiteni me dorë përzierjen. Lyeni me të verdhët e vezëve dhe piqeni në furrë të ngrohur në 230 gradë rreth 15 minuta.

Ju bëftë mirë!