majonez

Receta e majonezit, i gatshëm për 2 minuta

Përgatitja e majonezit në shtëpi nuk ka qenë kurrë më e lehtë! Krejt çfarë ju duhet për ta përgatitur është një blender dhe disa minuta, do të bëhet shumë i shijshëm!

Përbërësit:

  • 210ml vaj (preferohet i farave ose misrit)
  • 1 vezë
  • Kripë
  • 1 lugë gjelle uthull
  • 1 lugë gjelle lëng limoni

Përgatitja:

Vendosni vezën në gotën e blenderit, shtoni kripën, uthullën dhe lëngun e limonit. Shtoni vajin në fund dhe përzieni me blender për dy minuta. Dhe ja, u krye! Mbajeni në frigorifer, të mbyllur mirë në ndonjë kuti për 4 ditë.

Ju bëftë mirë! Shpërndajeni me të tjerët!