Si ta shpëtoni fëmijën tuaj nga kollitjet e rënda

Një kollë e vazhdueshme e një fëmije mund të bëhet një gjë e zakonshme gjatë muajve të ftohtë të dimrit. Për fat të mirë, ka shumë receta të shpejta dhe të lehta që mund të kursejnë të voglin tuaj në kohë.

Ne “Ndryshe” kujdesemi thellësisht për shëndetin e lexuesve tanë dhe familjeve të tyre, kjo është arsyeja pse ne ndjejmë nxitjen për t’ju paraqitur me këto receta të mahnitshme. Mos harroni t’i ruani ato!

Bëni pak qumësht me qepë-hudhër

Kjo mund të duket pak e rëndë, por qepët mund të ndihmojnë në mënyrë efektive për të kuruar një të ftohtë, një kollë, ethet e larta dhe një dhimbje të fytit. Prisni imët 3 qepë të vogla dhe një gjysmë kokë hudhër, vendosini në një enë një litër qumësht dhe ngroheni. Gatuajeni përzierjen derisa gjithçka të jetë e butë, më pas hiqeni nga soba dhe kullojeni. Mund t’i shtoni pak mjaltë, për të përmirësuar shijen.

Lëng ananasi

Ananasi përmban një element të quajtur bromelain, që ka veti të forta anti-inflamatore. Lëngu i ananasit mund të zvogëlojë mukozën në fyt dhe mund të lehtësojë një kollë. Megjithëse, ndonjëherë vetëm lëngu në vetvete mund të mos jetë i mjaftueshëm për ta hequr kollën. Në këtë rast, mund të shtoni pak xhenxhefil dhe mjaltë në lëng. Vetëm sigurohuni që fëmija juaj të mos jetë alergjik ndaj ananasve përpara se të përdorni këtë metodë.

Mbështjellje xhenxhefili

Ky ilaç i fuqishëm është i lehtë për tu bërë me përbërës që janë zakonisht të pranishëm në çdo shtëpi. Ju duhet të kombinoni pak miell, mjaltë dhe vaj ulliri, me një lugë gjelle xhenxhefil (ose pluhur xhenxhefili). Vendosni disa nga përzierjet në një pecetë dhe aplikojeni atë në gjoksin e fëmijës tuaj duke përdorur një fashë. Aplikojeni rreth 3 orë para gjumit.
Paralajmërim: Mos e përdorni këtë tek fëmijët me lëkurë të ndjeshme.

Qumësht shafrani

Qumështi i shafranit është një ilaç natyral i ftohtë që erdhi nga India dhe është i njohur mirë për vetitë e tij antiseptike. Për ta bërë atë, do të duhet të ngrohni pak qumësht dhe t’i shtoni asaj një lugë pluhur shafrani. Tundeni mirë dhe ia jepni fëmijës tuaj para gjumit.

Kripë në këmbë

Vendosja e ngrohtësisë në këmbë mund të ndihmojë gjithashtu për të hequr një kollë. Ngroheni pak kripë deti në mikrovalë ose në tigan por mos e teproni, temperatura duhet të jetë e rehatshme për fëmijën tuaj dhe të mos djegë lëkurën e tyre! Pastaj aplikojeni atë në këmbët e fëmijës tuaj dhe mbështillni një fashë rreth tyre. Lëreni derisa kripa të ftohet, pastaj hiqni gjithçka dhe vendosni përsëri çorape të ngrohta në këmbët e tyre.

Dush me avull

Një dush me avull mund të ndihmojë në lehtësimin e një kolle gjatë natës, pasi ndihmon për të liruar mukozën dhe kongjestionin pas kollës. Ju mund të filloni ujin e nxehtë të dushit, të mbyllni banjën dhe të prisni derisa banjo të marrë avull. Atëherë fëmija juaj është gati të bëjë dush.

Përzieni bananet, ujin dhe mjaltin

Ky ilaç është në gjendje të qetësojë një kollë bronkit. Së pari do t’ju duhet të vloni pak ujë, më pas zhvisheni bananet dhe i grini ato në një pjatë. Lëreni të pjerrët për 30 minuta. Më pas lëreni që përzierja të ftohet dhe shtoni një lugë mjaltë. Jepni 100 ml prej tij fëmijës tuaj 4 herë në ditë.