Si t’i bëni flokët tuaj më të gjatë dhe më të trashë në 30 ditë

Herë pas here ne kërkojmë mënyra për të pasur flokë të gjatë dhe me shkëlqim. Në fund të fundit, flokët janë diçka që mund t’i japin fytyrës tuaj një ndryshim të domosdoshëm.

Sipas shkencës, flokët rriten ndërmjet 0.3-0.5 mm në ditë, 1 në 1.5 cm në muaj dhe 12 deri në 15 cm në vit. Flokët gjithashtu kanë atributet si indet e dyta më të shpejta në rritje në trup, por ende, ne të gjithë kemi një problem ose një tjetër në lidhje me flokët tanë.

Hidhuni një sy këtyre metodave të provuara dhe të testuara për të forcuar dhe rritur flokët tuaj. Ju do të filloni të shihni ndryshimin e nevojshëm menjëherë:

Bëhuni miq me gërshërën:

Kur mezi po prisni të rrisni flokët tuaj, të shikuarit të gërshërëve kudo pranë flokëve tuaj është si një makth.

Megjithatë, realiteti është thjesht e kundërta e asaj që po mendoni. Këshillohet që t’i pritni rregullisht flokët tuaj dhe sa më shpesh nëse jeni duke u përpjekur t’i rritni.

Prerja e majave të flokëve jo vetëm që heq majat dyshe, të ndara, por gjithashtu ndihmon në ruajtjen e shëndetit të flokëve tuaj.

Kur flokët nuk kanë maja dyshe nuk do të thotë se dëmtimi nuk do të shkojë deri në rrënjë dhe ju mund të keni versionin më të shëndetshëm e më të plotë të flokëve tuaj. Dhe mos harroni, është shumë më e lehtë për të stilit flokët me maja të prera.

Asnjëherë mos hiqni dorë nga balsami:

Së pari, ka një mit rreth kohëzgjatjes së mbajtjes së balsamit në flokët tuaj dhe ne duhet t’ju themi se kjo nuk është i vërtetë.

Përkundër besimit të përgjithshëm, balsami ka efekte të menjëhershme të dobishme në flokët tuaj. Për më tepër, na mbron edhe nga dëmtimi nga peshqirët që është dëmi i shkaktuar nga mbështjellja e flokëve të lagura në një peshqir.

Mos mendoni se balsami është vetëm për disa lloje të veçanta të flokëve. Është një domosdoshmëri për të ruajtur shëndetin e mirë të të gjitha llojeve të flokëve.

Aplikimi i disa përbërësve direkt në flokë dhe në lëkurën e kokës sugjerohet gjithashtu. Për shembull, lëng qepësh dhe hudhre, kulumbri, shikakai, uthull molle dhe qumësht kokosi janë ato që ushqejnë flokët dhe përmirësojnë rritjen e tyre.

Ato jo vetëm që ndihmojnë me rritjen, por edhe ndihmojnë me shëndetin e përgjithshëm të kokës dhe flokut tuaj.

Si t’i bëni flokët tuaj më të gjatë dhe më të trashë në 30 ditë?

Duhet të dini këtë marifet:

Nëse keni menduar se birra duhej vetëm të ftohet dhe të pihet, provo ta valoni atë. Pas valimit të saj, shtoni shampon tuaj të zakonshme në të dhe lani flokët tuaj.

Ju do të kuptoni sesa e dobishme është birra. Ju lehtësisht mund të lani flokët tuaj në këtë mënyrë dy herë ose tri herë në javë.

Shampoja me Birrë jo vetëm ndihmon në heqjen e të gjitha llojeve të papastërtive nga flokët, por gjithashtu vepron si një balsam i shkëlqyer.

Ushqyerja e përjavshme përmes vajit dhe maskave:

Një maskë flokësh ose vajosja e tyre duhet të kryhet rregullish çdo javë. Kjo është e rëndësishme nëse doni të nxitni rritjen e flokëve. Kjo gjithashtu ndihmon që flokët të mbajnë yndyrna esenciale, gjë që i mban ato më të shëndetshme.

Një truk për vajosjen e flokëve tuaj është aplikimi i vajit në flokë të lagur. Kjo do t’ju ndihmojë që ta largoni më pas vajin me shampo plotësisht dhe lehtësisht.

Përbërësit si mjaltë, limon, avokado, vaj ulliri dhe lëng qepësh janë disa nga përbërësit që mund të përdoren për të bërë një maskë flokësh.

Ndërroni këllëfin e jastëkut tuaj prej pambuku me një prej mëndafshi:

Ky është një ndryshim i lehtë që mund ta bëni për të ndihmuar rritjen e flokëve. Në vend të pambukut, përdorni këllëfë jastekësh të mëndafshtë ose sateni, pasi kanë dhënë rezultate në nxitjen e rritjes së flokëve.

Arsyeja është se butësia e pëlhurës së mëndafshit dhe satenit, në krahasim me pambukun, është më e mirë për flokët tuaj.

Mëndafshi ose sateni nuk shkaktojnë fërkime, gjë që i bën flokët që të ngatërrohen më pak. Dhe në këtë mënyrë, këputja e flokëve tuaj është gjithashtu minimale.

Mënyra e saktë e tharjes së flokut pas larjes:

Nuk ka rëndësi se sa i butë është peshqiri juaj, ai gjithmonë do të kontribuojë në dëmtimin e flokëve tuaj delikatë të lagur.

Gratë shpesh i mbështjellin flokët në peshqir pas larjes, e cila sigurisht nuk rekomandohet, pasi mund të shkaktojë dëmtime në fijet e flokëve, ndërsa fijet ngecin në fibrat e endura të peshqirit.

Nëse jeni të vendosur për rritjen e flokëve tuaj, përpiquni të qëndroni larg pajisjeve si tharëse flokësh, pjastër dhe kthyes për kaqurrela.

Çdo lloj nxehtësie shkakton dëmtimin e flokëve tuaj. Ju mund të përdorni një tharëse flokësh pasi flokët tuaj janë të paktën 60% të thatë në mënyrë natyrale. Ju duhet gjithashtu të përdorni sprej për mbrojtjen e flokëve para se të përdorni një tharëse flokësh.

Lërini flokët të marrin frymë:

Oraret tona të zëna dhe koha e kaluar jashtë na detyrojnë të përdorim gjëra të ndryshme në flokët tanë. Kjo i bën flokët të lodhur dhe shumë më të prirur për t’u dëmtuar.

Së pari, nëse misioni juaj është që të keni flokë të gjatë, mos i lidhni ato shumë ngushtë. Kjo tërheqje e panevojshme mund të shkaktojë këputje dhe ndarje.

Flokët gjithashtu kanë tendencë për t’u prekur nga infeksione mikrobike të cilat mund të çojnë në rritjen e flokëve të dobët. Prandaj, është e rëndësishme që të bëni trajtime antimikrobiale kohë pas kohe për të lejuar që flokët të rriten pa ndonjë pengesë.

Një tjetër gjë e rëndësishme për të mbajtur mend është mbulimi i flokëve tuaj kur dilni. Dielli mund të shkaktojë dëme të këqija në flokët tuaj ashtu siç mundet në lëkurën tuaj. Prandaj, vini një kapelë ose aplikoni krem mbrojtës ndaj diellit edhe për flokët.

Ushqyerja juaj ka rëndësi:

Është vërejtur nga shkencëtarët se ngrënia e ushqimeve të caktuara mund të ndihmojë në rritjen e flokëve. Në veçanti, këshillohen përbërësit e ushqimit të pasur me biotinë ose vitaminë H, të cilat shërbejnë si lëndë djegëse për trupin.

Ato tentojnë të ndihmojnë me metabolizmin e yndyrave, karbohidrateve dhe aminoacideve dhe ndihmojnë në rritjen e nivelit të proteinave në trup. Kjo, nga ana tjetër, ndihmon flokët në një masë të madhe pasi flokët janë të përbërë nga proteina.

Ushqime të pasura me biotinë janë qumështi, djathi, vezët, të gjitha llojet e arrave, lajthijave, mish derri, mëlçi të gatuar, sardelet, salmon, lulelakër dhe avokado.

Mos jini shumë të etur për t’i larë:

Nuk është mirë t’i lani flokët shumë shpesh edhe nëse dëgjoni t’ju thonë se nuk duhet t’i lejoni flokët tuaj të jenë të pistë.

Flokët e pastër rriten më shpejt, por në të njëjtën kohë, larja e rregullt nuk do t’ju sjellë asgjë të mirë. Larja e tyre çdo ditë mund t’i bëjë ato të thatë dhe të bëjë që ato të humbasin vajrat natyrale esenciale.

Këshillohet gjithashtu që të masazhoni flokët me butësi dhe lehtësi, ndërsa lani dhe krehni flokët tuaj më pas.

Kombinoni lëng qepësh dhe vaj kokosi:

Përparësitë e lëngut të qepëve për rigjenerimin e flokëve njihen. Lëngu i qepëve është provuar të jetë efektiv në trajtimin e alopecia areata.

Qepët rregullojnë ciklin e rritjes së flokëve dhe japin ushqim të drejtpërdrejtë në gjëndrën e flokut. Kur lëngu i qepëve kur përzihet me vaj kokosi përfitimet dyfishohen. Vaji i kokosit ndihmon në mbajtjen e vajrave natyrale të fijeve të flokëve, duke parandaluar kështu thatësinë.

Vaji i kokosit është gjithashtu një burim i pasur i vitaminës E dhe acidit laurik. Nëse nuk mund ta gjeni vajin e kokosit, mund të përdorni edhe vajin e bajames ose të mustardës.

Kini durim:

Flokët nuk mund të rriten brenda natës, por stresi mbi rritjen do të ketë një efekt negativ me siguri. Mesatarisht, një fije e flokut rritet një 6 milimetra në 12 milimetra në muaj. Edhe nëse kryeni të gjitha gjërat e mësipërme, ai mund të rritet edhe më shumë.

Prandaj, është e rëndësishme që të kini durim, të ndiqni planin e rritjes së flokëve dhe të mos ndaloni së bëri trajtime vazhdimisht. Në fund të fundit, ju keni ëndërruar të keni flokë të gjatë gjë që kërkon kohë dhe durim.