Si t’i shkarkoni gazrat dhe të bëni petë barkun e fryrë me 4 përbërës të zakonshëm

Një në dhjetë njerëz deklarojnë se vuajnë nga fryrja e stomakut rregullisht, edhe kur ata nuk kanë ngrënë një vakt të madh (të themi, një darkë festive).

Ndonjëherë, fryrja mund të bëhet mjaft e rëndë dhe shkakton një ënjtje të dukshme të barkut. Gazrat dhe fryrja zakonisht janë të lidhura me dietën, kështu që ju mund të gjeni se disa ndryshime të thjeshta tek ato që hani do të bëjnë këtë ndjesi dhe bezdi të zhduket. Prapëseprapë, nëse stomaku juaj nuk arrin të qetësohet, nuk ka nevojë të nxitoni te mjeku apo farmacisti (akoma!)

Në këtë artikull, ne do të flasim për katër përbërës të natyrshëm, vajra esenciale, për të qenë të saktë që mund të ndihmojnë në lehtësimin e këtyre episodeve të gazrave dhe fryrjes.

Çfarë i shkakton gazrat dhe barkun e fryer? Disa gjëra mund të nxisin episode të tilla. Këtu janë disa ushqime të zakonshme:

Fasule dhe thjerrëzat: Këto ushqime përmbajnë sheqerna të quajtura oligosakaride, të cilat së pari duhet të ndahen nga bakteret në zorrë para se të digjen.

Fruta dhe perime të caktuara: Perime të caktuara përmbajnë një sasi të mirë niseshteje, duke përfshirë lakër brukseli, lakra, lulelakër dhe karrota, të cilat mund të krijojnë një ndjenjë të ngrohtë. Frutat e larta në sheqerna natyrale si kajsi dhe prunes mund të kontribuojnë gjithashtu në gazra dhe fryrje.

Produktet e qumështit: Laktoza, ose sheqeri i qumështit mund të jetë burim bezdie, fryrje stoamku dhe siklet intestinal nëse jeni i ndjeshëm ndaj tij. Më shumë se ka gjasa, ju tashmë e dini nëse jeni intolerantë ndaj laktozës.

Ëmbëlsuesit: Fruktoza, një sheqer natyror i shtuar në shumë ushqime të përpunuara, është e vështirë për shumë njerëz që të tretet. Sorbitoli, një ëmbëlsues artificial, nuk mund të tretet. Të dyja mund të krijojnë probleme serioze të frymëmarrjes, prandaj bëhuni të vetëdijshëm për ta herën tjetër që hani. Mundohuni të kufizoni sasinë e fruktozës dhe sorbitolit që konsumoni në baza ditore.

Drithërat: Drithërat natyrore përmbajnë një sërë përfitimesh shëndetësore, por ndonjëherë ato mund të shkaktojnë probleme të fryrjes dhe gazrave. Fibra është një karbohidrate e patretur që, kur konsumohet në sasi të mëdha, mund të krijojë fryrje, gazra madje edhe kapsllëk.

Kjo është një arsye pse nutricionistët nuk rekomandojnë shtimin e papritur dhe në sasi të fibrave në dietën e dikujt. Në vend të kësaj, ngadalë duke shtuar fibra dhe duke i dhënë trupit tuaj një periudhë për të rregulluar është një opsion më i mirë. Përveç kësaj, sigurohuni që të konsumoni shumë ujë, pasi H2O mund të ndihmojë në parandalimin e fijeve brenda traktit të tretjes.

Vajrat që mund të ndihmojnë:

Tani që kemi diskutuar disa fajtorë potencial për ushqimin, le të flasim për disa vajra që natyrisht mund të ndihmojnë në lehtësimin e gazrave.

Këtu janë katër përbërësit që mund të ndihmojnë me gaz dhe lulëzim:

Vaj kamomili: Vaji i kamomilit ka treguar se mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit të zorrëve dhe lehtësimin e dhimbjeve. Kamomil gjithashtu mund të ndihmojë në lehtësimin e diarresë, urthi kronik, humbjes së oreksit, të vjellave. Megjithëse duhet bërë më shumë hulumtime, vaji i kamomilës mund të ndihmojë në çlirimin e toksinave nga trupi.

Vaji i kuminit: Thuhet se vaji i kuminit punon mrekullisht për dhimbje të zorrëve dhe dhimbje të përgjithshme në stomak. Gjithashtu mund të ndihmojë me simptomat e sindromit të zorrëve të irritueshme (IBS), të tilla si kapsllëku, diarreja dhe fryrjet. Gratë shtatzëna nuk duhet të përdorin vajin e kuminit, as duhet të ekspozohen ndaj dritës së diellit pasi ta kenë aplikuar në lëkurë.

Vaji i xhinxherit: Për lajmet mjekësore sot, përfitimet potenciale shëndetësore të xhenxhefil përfshijnë lehtësimin e sëmundjes së lëvizjes së zorrëve, të përzierave, mungesës së oreksit dhe dhimbjeve. Xhinxhei është i njohur edhe për vetitë e tij carminative, të cilat ndihmojnë për të reduktuar fryrjen, e gazrave dhe parehatisë së barkut.

Vaji i mentes: Nga katër vajrat e përmendura këtu, vaji më i provuar për të ndihmuar në lehtësimin e gazit dhe bloating është vaji i mentes Nëse merret në formë kapsule ose aplikohet mbi lëkurë, mentja mund të ndihmojë të qetësohen muskujt e stomakut dhe zvogëlojnë dhimbjet. Ai gjithashtu ndihmon në eliminimin e gazrave.