Si t’i hiqni rrudhat në fytyrë me sodë buke

Shumica e femrave blejnë produkte të ndryshme të brendeve të ndryshme për ta përmirësuar pamjen e lëkurës, për ta parandaluar plakjen e parakohshme, si dhe për t’i eliminuar rrudhat, rrathët e zi, aknet dhe pikat e zeza.

Por, pavarësisht çmimit të shtrenjtë që mund të kenë ato produkte, shumë shpesh dështojnë t’i japin efektet e dëshiruara.

Fatmirësisht, ka shumë mënyra natyrale dhe efektive për ta përmirësuar lëkurën në fytyrë dhe për t’i parandaluar problemet e lëkurës.

Soda e bukës është një antioksidant i fuqishëm, antibiotik dhe agjent antipezmatues, andaj edhe i eliminon bakteret, si dhe e detoksikon lëkurën.

Siç shpjegon Dr. Jaishree sharad, dermatologe, soda e bukës e zvogëlon edhe yndyrën në fytyrë, por edhe pikat e zeza.

Sidoqoftë, më poshtë e keni një krem shtëpiak natyral që do t’i trajtojë të gjitha problemet e lëkurës që i keni:

Receta: Uthull molle, Sodë buke , ½-ta e gotës ujë, ½-ta e limonit dhe mjaltë

Udhësuesit: Merrni ujin, shtrydhni limonin dhe vendosni të gjithë përbërësit që përmendëm më lart. Përzieni mirë derisa të merrni një përzierje homogjene. Aplikoni atë në fytyrën tuaj dhe lini të qëndrojë brenda natës. Përsëriteni procedurën çdo natë para se të shkoni në gjumë për 1 muaj.