Tag: ballokume

Ëmbëlsira

Ballokume, recetë e vjetër shqiptare

Përbërësit: 1kg miell misri, 500gr gjalpë i freskët, 8 kokrra vezë, pak finjë zjarri, 500gr sheqer. Përgatitja: Të gjitha asortimentet përzgjidhen në kushte natyrale. Gjalpi i freskët tretet dhe vendoset në enën e ballokumes. Mbi gjalpë hidhet pak e nga pak sheqer dhe të dyja […]