Pije

Pije

Receta me dardhë dhe panxhar për anemi dhe diabet

Jeni anemik? Jeni diabetik? Apo vuani nga anemia, por ndërkohë jeni edhe diabetik – problem i dyfishtë? Po, vërtet, një problem i dyfishtë dhe i vështirë, por që kurën trajtuese e kanë të njëjtë. Bëhet fjalë për një recetë mjekuese me bazë panxharin dhe dardhat, […]

Pije

Shkenca: Hirra më e mira për mëlçi

Hirra është lëngu që mbetet nga procesi i zënies së djathit. Ajo përdoret shumë për shkak të vlerave të larta ushqyese dhe për shkak se rregullon tretjen. Lëngu që gjyshet tona e përdornin dikur, sot është pak i njohur. Në tregje vështirë se gjendet, por […]

Pije

Receta origjinale e limonadës

Përbërësit: 1 litër e gjysmë ujë, kube akulli, 1 gotë ujë, 1 gotë sheqer, 1 limon i prerë në rrathë, 6 limona të plotë. Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine (tenxhere apo tigan), shtojmë 1 gotë ujë, 1 gotë sheqer dhe e shkrijmë e përziejmë […]