thartirë

Nëse keni probleme me thartirë në lukth, duhet ta pini këtë

Shpesh dëgjojmë që njerëzit thonë: “Unë kam probleme me thartirë”. Por a keni menduar ndonjëherë se çfarë kuptimi ka kjo? Cfarë ndodh kur dikush thotë se ata vuajnë nga thartira? Si shkaktohet thartira? Cfarë mund të bëni për të lehtësuar vuajtjet e shkaktuara nga aciditeti?

Për t’iu përgjigjur të gjitha këtyre pyetjeve, së pari duhet të kuptoni se çfarë do të thotë thartira

Çfarë është thartira apo aciditeti në lukth?

Ushqimi që hamë shkon në stomakun tonë përmes ezofagut. Gjëndrat e stomakut tonë krijojnë acid, i cili është i nevojshëm për të tretur ushqimin. Kur gjëndrat e stomakut krijojnë më shumë acid sesa që nevojitet për procesin e tretjes, ju keni tendencë të ndjeni një ndjesi djegie nën gjoksin tuaj. Kjo gjendje zakonisht quhet aciditet apo thartirë që për shumë njerëz mund edhe të kalojë deri në fyt.

Kur simptomat e aciditetit shfaqen më shumë se dy herë në javë, mjeku juaj mund t’ju diagnostikojë me sëmundje të refluksit gastroezofageal ose GERD. Aciditeti kronik mund të çojë në rreziqe serioze që përfshijnë:

  • Dëmtimi i ezofagut: ezofagu është tubi që lidh gojën tuaj me stomakun tuaj. Kur acidi lëviz mbrapa dhe futet në ezofag, ai mund të krijoj ulcera të ezofagut, ezofagitit, shtrëngime të ezofagut dhe sëmundjen e ezofagut që quhet Barrett.
  • Rrezik i shtuar i kancerit të ezofagut, i cili ka më shumë të ngjarë nëse keni një histori familjare të kësaj sëmundje.
  • Refluksi i acideve mund të veshë smaltin e dhëmbëve tuaj dhe të çojë në zgavra.

Nese jeni konsultuar me mjekun tuaj apo edhe nga përvoja juaj ju keni konstatuar që keni thartirë apo probleme me aciditetin e lartë në lukth, atëherë një nga produktet që preferohet më së shumti është lëngu i aloe verës.

Koncentrati bimor Aloe siguron një mënyrë ideale për të ulur aciditetin në lukthin tuaj dhe njëkohësisht është një pije freskuese dhe e shijshme.

Një alternativë më e shëndetshme zëvendësuese e pijeve me sheqer të lartë. Ne rekomandojme pijen Aloe Vera nga Herbalife. Këtë pije mund ta porosisni direkt nga faqja Get Fit with Esarta në Facebook.

Produkt 100% bio, pa efekte ansore që ndihmon edhe ndaj kapsllëkut, problemeve me tretjen, largon thartirën apo aciditetin e lukthit dhe ju shton energjinë. Porosite menjëherë / pergatit.com