Tag: bukë misri

Drekë

Bukë kallamoqe tradicionale

Përbërësit: 1kg miell misri, 700ml ujë, 3-4 lugë gjelle kos. Përgatitja: Në dërrasën e gatimit e hedhim miellin e misrit dhe në mesin e tij fillojmë ta zbrazim ujin e vluar duke e përzierë vazhdimisht me lugë druri derisa mielli ta pijë gjithë ujin. Kur […]

Drekë

Bukë misri tradicionale

Përbërësit: 1kg miell (për 3 persona), kryp (sipas nevojës), ujë të vluar. Përgatitija: Fillimisht e qesim miellin në një enë të thellë, më pas i hedhim krypën sipas nevojës. Pastaj me ujin e vluar e përziejmë miellin dhe e ngjeshim mirë derisa të formohet një […]