Tag: rrush të thatë

Ëmbëlsira

Ëmbëlsira me biskota jaffa

Përbërësit: 250ml hoplla për ëmbëlsira, 1 krem vanile, 200gr djathë philadephia, 150gr gold buter në temperaturë dhome, 100gr keksa të bluar, 5 paketime biskota jaffa (2 paketime i prejmë në pjesë të vogla dhe hedhen në masën me krem dhe tri të tjera na duhen […]

Mëngjes

Bukë me rrush të thatë

Përbërësit: 1\2 kg miell 1 lugë e mesme maja 1\4 litra qumësht 100 g gjalpë i zbutur 2 vezë 1 lugë supe sheqer, pak kripë 1 lëvore limoni në rende 100 gr rrush të thatë 2 lugë rum Përgatitja: Rrushi ulet në rum. Maja zinet […]