Tag: sarme

sarme
Drekë

Sarme me lakër të bardhë

Një recetë plot shije dhe shëndet. Sarme me lakër të bardhë është recetë që përgatitet çdo herë, por shijon më shumë sidomos gjatë fundit të vjeshtës dhe fillimit të dimrit. Përbërësit për sarme: Udhëzimet: Pastrojmë lakrën nga fletët e dëmtuara dhe i presim pjesën fundore. […]

Drekë

Sarme

Përbërësit: 500gr mish i bluar, një qepë, 100gr oriz, një karrotë, një thelbë hudhër, gjethe lakre, melmesa (kirpë, piper i zi, piper i kuqë, vegetë). Për salcën: 100ml vaj, një lugë miell, një lugë e vogël piper i kuqë, 200ml salcë domatesh. Përgatitja: Grijmë qepën […]