Tag: Sheqerpare me arra

Ëmbëlsira

Sheqerpare me arra të bluara

Përbërësit: 250gr gjalpë (margarinë), 80ml vaj, 1 vezë, 1 sheqer vanilje, 50gr arra të bluara (jo të grimcuara), 400gr miell, 12gr pluhur për pjekje (pecivë), kokos për dekorim. Për sherbetin: 500gr sheqer, 400ml ujë, gjysmë limoni. Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine, shtojmë 250gr gjalpë […]

Ëmbëlsira

Sheqerpare me arra

Përbërësit: 1kg gjalpë të zbutur, 1kg miell, 12 të verdha vezësh dhe një e tërë, një lugë çaji sodë buke, 200gr arra të grimcuara, 2kg sheqer. Përgatitja: Gjalpi i zbutur pritet në pjesë të vogla me thikë, përzihet me dorë duke i shtuar vezët një nga […]