Tag: sheqerpare me kokos

Ëmbëlsira

Sheqerpare me kokos

Përbërësit: 3 vezë, 7 lugë sheqer, një pako kokos, një pluhur për pjekje (pecivë), 1 gotë e ujit vaj, miell sa të trashet brumi. Për sherbetin: 6 filxhana të kafes turke sheqer, 2 gota ujë. Përgatitja: Marrim një enë kuzhine dhe shtojmë të gjithë përbërësit […]

Ëmbëlsira

Sheqerpare me kokos që shkrihet në gojë

Përbërësit: 2 vezë, 1 gotë e çajit sheqer pluhur, 1 sheqer vanilje, 50ml vaj (një gotë të çajit), 250gr gjalpë të shkrirë (margarinë), 1 gotë të çajit kokos, 500gr miell, 12gr pluhur për pjekje (pecivë). Për sherbetin: 500gr sheqer, 300ml ujë, 2 copëza limoni. Përgatitja: […]