Tag: Shtrudle

Ëmbëlsira

Kifle në formë shtrudle

Përbërësit: 1 gotë qumësht, 1 gotë ujë, 1 gotë vaj, 2 vezë, 5 lugë gjelle sheqer, 5gr tharm buke, 2 sheqer vanilje, reçel kumbulle, sheqer pluhur, miell sipas nevojës. Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine, shtojmë të gjithë përbërësit e cekur më lartë një nga […]

Ëmbëlsira

Ëmbëlsirë për dy minuta, që shërbehet me kafe

Përbërësit: 50ml qumësht, 100gr çokollatë, 1 pako biskota me marmelatë, (shtrudle), 1 pako kokos. Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine (tigan) shtojmë 50ml qumësht, pastaj tek qumështi shtojmë 100gr çokollatë dhe e përziejmë deri sa të shkrihet çokollata. Pasi të jetë shkrirë çokollata, marrim një […]