Tag: Tortë e lehtë me sherbet

Ëmbëlsira

Ëmbëlsirë e shpejtë me sherbet

Përbërësit: 4 vezë, 10 lugë sheqer, 50ml vaj, 50ml qumësht, 15 lugë miell, një pako pluhur për pjekje. Për sherbetin: 10 lugë sheqer, 10 lugë ujë, 2 pako sheqer vanilje, 2 lugë kakao, 125gr margarinë. Përgatitja: Fillimisht vezët i rrahim me sheqer dhe më pas […]

Ëmbëlsira

Tortë e lehtë me sherbet

Përbërësit: 300gr sheqer, një sheqer vanile, 6 vezë, 300ml vaj, 300ml qumësht, 2 lugë ajke e thartë, 300gr miell, 300gr griz(bollgur), një pluhur paste(bakin), pak krip me maje gishtash, 450gr arra të bluara, (hidhni 5 lugë arra). Sherbeti: 4 gota ujë nga 250ml, 2,5 gota sheqer, një sheqer […]