Tag: Tortë me çokollatë

Ëmbëlsira

Tortë e shijshme me çokollatë dhe kakao

Përbërësit: 5 vezë, 1 gotë qumësht, 1 gotë e çajit vaj, 18 lugë sheqer, 12 lugë miell, 1 pluhur për pjekje (pecivë), 1 sheqer vanile, 6 lugë kakao, çokollatë kuzhine. Përgatitja: Në një enë kuzhine shtojmë qumështin dhe sheqerin, i përziejmë në fillim me tel kuzhine […]

Ëmbëlsira

Tortë me çokollatë për pesë minuta

Përbërësit: 4 lugë miell, 4 lugë sheqer, 4 lugë qumësht, 3 lugë kakao, 3 lugë vaj, 3 lugë copa çokollate, një vezë, një sheqer vanilje. Përgatitja: Fillimisht marrim një filxhan të madh kafeje dhe në të hedhim miellin, sheqerin dhe kakaon më pas e thyejmë […]

Ëmbëlsira

Tortë shtresore me çokollatë

Përbërësit: 7 vezë, 200gr sheqer pluhur, 200gr margarinë, 200gr çokollatë për zierje, 100gr biskota të bluara + 6 vezë, 200gr sheqer pluhur, 180gr çokollatë për zierje, 200gr margarinë, 200gr lajthi të pjekura, bajame, arra, 3 qese me pluhur krem pana (shllag),1L ajkë e ëmbël (hoplla për ëmbëlsira). […]