Tag: Tortë me keksa

Ëmbëlsira

Tortë e lehtë me arra dhe keksa

Përbërësit: 400gr biskota të bluara, 2 gota qumësht, 1 margarinë, gjysmë gote sheqer, 1 pako kokos, 2 lugë kakao, 1 pako mak, 1 pako rrush të thatë. Përgatitja: Fillimisht në një enë kuzhine shtojmë 2 gota qumësht, 1 margarinë dhe i vlojmë së bashku në […]

Ëmbëlsira

Ëmbëlsirë me biskota dhe çokollatë

Përbërësit: Një pako biskota, një litër qumësht, tri vezë, 2 lugë miell, 2 lugë nisheste, 2 vanilje, një lugë gjalpë, 6 lugë sheqer. Përgatitja: Përveç biskotave, të gjithë përbërësit e mësipërm i vendosim në tenxhere zjarri. (Kujdes, prej momentit kur i vendosim e derisa të mpikset kremi, duhet […]

Ëmbëlsira

Tortë me keksa dhe kakao

Përbërësit: 2 pako biskota me kakao, 2 pako biskota pa kakao. Për kremin: 2 të bardha të vezëve, 2 paketa shanty, 2 gota uji me qumësht. Për çokollatën: Një paketë çokollatë pluhur, 2 gota me qumësht, për lyerjen e biskotave përdorni qumësht sa të lyhen […]