Tag: Tortë me mollë

Ëmbëlsira

Tortë e shijshme me molla dhe arra

Përbërësit: 4 molla, 150gr sheqer, 1 lugë të mesme sodë bikarbonate, 3 vezë, 150ml vaj, 1 sheqer vanilje, 8 lugë arra të bluara (200gr), 1 lugë e mesme pluhur për pjekje, 200gr miell, marmelatë kumbulle. Përgatitja: Fillimisht marrim 4 molla i pastrojmë dhe më pas […]

Ëmbëlsira

Tortë me mollë dhe çokollatë

Përbërësit: 4 vezë, 1.5 gotë sheqer, një gotë vaj, 18 lugë miell, 4 molla mesatare, një çokollatë për gatim, një pecivë, 2 sheqer vanilje. Përgatitja: Vezët, sheqerin dhe sheqer vaniljet i tundim me mikser derisa të shkrihet sheqeri. Pastaj, në masë e shtojmë edhe vajin […]

Ëmbëlsira

Tortë me mollë

Përbërësit: 3 vezë, 300gr sheqer, 1 pako sheqer vanilje, kanellë, 1 margarinë i zbutur ose i shkrirë, 1 lëvore limoni në rende, 700gr miell, 2kg molla të tharta,100gr sheqer, lëng limoni, 1 pluhur për pjekje (pecivë), Përgatitja: Fillimisht mollët i pastrojmë mirë më pas i […]