Të mirat e lëngut të lakrës për shëndetin tonë

Sapo ta provoni ju do të shijoni gjithë energjinë e pashtershme të fshehur në të.

Kjo pije quhet ndryshe Ilaçi i të varfërve pasi është e përballueshme në çmim dhe ka cilësi mjekësore kuruese. Po ashtu të bën të ndihesh e/i bukur sepse përmirëson pamjen e lëkurës dhe flokëve.

Çfarë sëmundjesh parandalon dhe kuron?

Kanceri

Konsumimi i përditshëm i kësaj pije parandalon dhe kuron disa lloje kancerash. Kancerin e gjirit, të zorrës së trashë, mëlçisë, mushkërive dhe vezoreve. Një substance e quajtur sulforaphane, gjithashtu mbron qelizat nga sulmi i karcinogjeneve.

Ulçera akute

Ulçera akute mund të kurohet fare mirë me lëngun e lakrës.. Siç thamë më lart, pirja e lëngut të lakrës ndihmon në detoksifikimin e organeve jetike. Vështirë se mund të keni dëgjuar por lakra përmban Vitaminë U e cila ndihmon në forcimin e shtresës së brendshme të stomakut duke e bërë atë rezistente ndaj ulçerave.

Koliti

Lakra ka përmbajtje të lartë sulfuri dhe klorine të cilat e bëjnë atë pastruese të shkëlqyer të zorrës së trashë. Nëse ndjeni fryrje apo gazra pas pirjes, mos u shqetësoni. Ajo po vepron dhe ti ke nevojë për këtë.

Humbja e peshës

Një përbërës që gjendet tek lakra, e kthen sheqerin dhe karbohidrate të tjera në yndyrë të mire. Kërkoni edhe receta për të gatuar supë lakre dhe sallatëra të ndyrshme.

Përfitime Antimikrobike

Lëngu i lakrës ndihmon në parandalimin e sëmundjeve bakteriale të cilat shkaktohen nga ushqimi i kontaminuar, i paketuar dhe i konservuar. Lëngu i lakrës ndalon zhvillimin e bakterieve të sëmundjes ‘Escherichia coli’ dhe ‘Listeria monocitogjene’. Kërkimet shkencore vërtetojnë se lakra ndalon zhvillimin dhe përhapjen e këtyre bakterieve.

Ushqim për trurin

Është plot me Vitaminë K dhe ‘anthocianin’ e cila ndihmon në funksionin e mirë të trurit dhe përqëndrimit. Këta përbërës ndihmojnë edhe në parandalimin e dëmtimeve nervore duke rritur mbrojtjen ndaj alzaimerit dhe dementias. Lakra e kuqe ka përmbajtjen më të lartë të këtyre përbërësve.

Antioksidant

Antioksidantët që përmban lëngu i lakrës janë perfekte për të përmirësuar lëkurën e thatë, si edhe për të parandaluar plakjen e parakohshme. Pra, përdoreni lakrën çdo ditë në ushqimet tuaja, por edhe për maska dhe trajtime fytyre.

Plagë lëkure

Shtresat (fletët) e sheshta të lakrës mund t’i vendosni dhe të mbështillni lëkurën në vende ku mund të keni plagë sipërfaqësore, gërvishtje, djegie të lehta, acarime apo psoriazë. Mundësisht lidheni (fiksojeni) tek plaga, me një cope leshi dhe mbajeni derisa gjethja të bëhet e verdhë. Përsëriteni derisa palga të shërohet. Shpëlajeni dhe fshijeni plagën sa here të ndërroni trajtimin.

Për kockat

Të gjitha llojet e lakrave të familjes ‘Cruciferae’ janë burim i shkëlqyer Mineralesh & Vitaminash si; Klacium, Magnez dhe Potas. Këto tre minerale esenciale janë të domosdoshme për shëndetin e kockave nga ostoporoza dhe sëmundje të tjera degjenerative për kockat.

Lëngu i lakrës ndihmon në përmirësimin e këtyre sëmundjeve: Sëmundjet kardiovaskolare, Sëmundjet dhe dobësimin e shikimit, Përmirëson qarkullimin dhe tensionin e gjakut, Parandalon dhe kuron ulçerën, Disa lloje Kancerash,
Ul kolesterolin e keq, është laksativ natyral, Forcon Kockat,
Forcon Sistemin Imunitar, Përmirëson punën e Trurit,
Ndihmon në uljen e peshës dhe shpjeton metabolizmin,
Detoksifikon, Përmban Fibër & Antioksidantë, Përmirëson dhe Rigjallëron lëkurën.

Për të përmirësuar shijen e lëngut të lakrës shtoni lëng portokalli, limoni dhe gingeri. /pergatit.com