Të mirat që ndodhin në trup kur hani një kastravec në ditë

Që në kohët e lashta, kastravecat janë përdorur në Indi si për ushqim, ashtu dhe në mjekësinë tradicionale. Kjo ndodh sepse, në vende të ngrohta si India, kastravecat sigurojnë hidratim dhe freski të nevojshme në trup.

Dhe ky nuk është i vetmi përfitim që ofron ky frut (po, është frut dhe perime njëkohësist sipas definicionit shkencor).

Ky artikull hedh një vështrim në disa nga përfitimet shëndetësore të ngrënies së kastravecave dhe pse ju duhet patjetër t’i përfshini ata në dietën tuaj.

Ju do të jeni më të mbrojtur nga sëmundjet neurologjike

Fisetini i pranishëm tek kastravecat është identifikuar për rolin e tij në shëndetin e trurit. Kastravecat gjithashtu përmbajnë fosfor dhe mungesa e fosforit lidhet me rritjen e rrezikut të sëmundjeve konjitive. Pra, kastravecat patjetër do ta mbajnë trurit të mprehtë dhe të fokusuar!

Ju mund të humbni peshën e tepërt shumë shpejt

Përmbajtja e lartë e ujit në kastraveca ju ndihmon të arrini ngopje të shpejtë, duke kontrolluar ngrënien e tepërt, gjë që mund t’ju ndihmojë në përpjekjet tuaja për të humbur në peshë.

Kastraveci nuk përmban yndyrna dhe është një frut i ulët në kalori. Prandaj, kjo është një zgjedhje e shkëlqyer për këdo që përpiqet të marrë nën kontroll peshën e trupit të tyre.

Rreziku i kancerit do të zvogëlohet

Fisetini, një flavonoid që ka ngjallur një interes të madh në mesin e kërkuesve rreth kancerit, është i pranishëm tek kastravecat. Përveç aftësive anti-oksidante dhe anti-inflamatore të këtij flavonoidi, ai gjithashtu lidhet me reduktimin e rrezikut për lloje të veçanta të kancerit.

Tretja do të përmirësohet

Kastravecat përmbajnë fibra dietike dhe një sasi të mirë të ujit që ndihmojnë me tretjen. Vitaminat në kastraveca gjithashtu ndihmojnë në përmirësimin e funksionimit të sistemit të tretjes. Duke konsumuar një kastravec në ditë mund të zgjidhin problemet që lidhen me lëvizjen e zorrëve.

Trupi do të jetë më i hidratuar

Një kastravec përbëhet nga 95% ujë, kështu që duke e konsumuar çdo ditë niveli i përgjithshëm i hidratimit në trupin tuaj do të përmirësohet, i cili nga ana tjetër ndikon në shëndetin tuaj në një mënyrë pozitive.

Nëse jeni dikush që harron të pijë ujë në mënyrë rutinore, atëherë konsumimi i një kastraveci në ditë mund të jetë një truk i mrekullueshëm për ju.

Lëkura juaj do të jetë më e butë dhe më rrezatuese

Kastravecat e mbajnë trupin të hidratuar, gjë që është e dobishme për lëkurën. Për më tepër, ata përmbajnë vitamina B si niacin dhe riboflavin së bashku me vitaminë C dhe zink të cilat janë çelësi për ruajtjen e lëkurës së mirë.

Kastravecat gjithashtu përmbajnë acid kafeik që lufton acarimin e lëkurës dhe inflamacionin. Ushqyesit në kastraveca gjithashtu ndihmojnë për të luftuar shenjat e plakjes së lëkurës.

Cilësia e flokëve do të përmirësohet dhe do të humbni më pak flokë

Vitamina B e pranishme në kastraveca është shumë e dobishme për kokën dhe shëndetin e flokëve. Biotina, riboflavina, niacina dhe vitaminat B5, B6 dhe C kanë të gjitha role të rëndësishme në rritjen e flokëve. Ato gjithashtu parandalojnë humbjen e parakohshme të flokëve dhe thinjat.

Shëndeti kardiovaskular do të përmirësohet

Kastravecat përmbajnë kalium, magnez dhe vitaminë K. Këto 3 lëndë ushqyese janë të rëndësishme për funksionimin e duhur të sistemit kardiovaskular. Vitamina K vepron si një faktor jetik në koagulimin e gjakut dhe rregullimin e niveleve të kalciumit në gjak.

Nivelet e ulëta të magnezit dhe kaliumit janë të lidhura me presionin e lartë të gjakut. Një konsumim i rregullr i kastravecit është gjetur se ul nivelet e kolesterolit të keq.

Nivelet e sheqerit në gjak do të kontrollohen më mirë

Kastravecat përmbajnë një gamë të gjerë të komponimeve fenolike, flavonoideve dhe triterpeneve. Sipas studiuesve, konsumimi i kastravecit është shumë premtues në kontrollin e niveleve të larta të sheqerit në gjak.

Kockat do të jenë më të forta

Kastravecat përmbajnë vitaminë K dhe kalcium, të cilat janë thelbësore për kocka më të forta. Vitamina K është gjetur se zvogëlon rrezikun e thyerjes së kockave dhe gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në thithjen e kalciumit në eshtra.

Trupi do të shpëtojë nga toksinat

Besohet se kastravecat kanë vetitë natyrore të detoksifikimit dhe një konsumimi i rregullt i këtij fruti mund të largojë papastërtitë dhe toksinat nga mëlçia dhe zorrët, duke nxitur një shëndet të përgjithshëm më të mirë.

Shëndeti juaj dentar do të përmirësohet

Kastravecat përmbajnë molibden dhe fluoride, një kombinim që është zbuluar se rregullon prishjen e dhëmbëve. Përmbajtja e kalciumit në kastraveca është gjithashtu e dobishme për dhëmbë të fortë.

Hormonet do të jenë më të balancuar

Fosfori është një lëndë ushqyese kryesore për ekuilibrin hormonal në trup. Ai ndërvepron me gjëndrat endokrine dhe ndihmon në krijimin dhe çlirimin e hormoneve. Kastravecat përmbajnë rreth 4% të fosforit të sugjeruar për konsumim ditor për të rriturit.

Për të marrë më shumë përfitime prej tij, përfshijeni atë në dietën tuaj të përditshme. Shtojeni atë në sallatën tuaj ose konsumoni vetëm një fetë prej tij të ndarë në gjysmë me një sasi të vogël kripe.