Tortë Jaffa

Për petën:

5 vezë, 5 lugë miell, 5 lugë sheqer, një pecivë, 10 lugë arra të bluara, 3 lugë vaj.

Për fillin e zi: 

Një qese arra të grimcuara, një tabëll sheqer, një gotë vaj, një çokollatë.

I përziejmë të gjithë përbërësit derisa të formohat masa e duhur, pastaj i vëmë në zjarr derisa të zihen mirë. Pastaj marrim një margarinë dhe e shkrijmë, kur të ftohet filli i hedhim sipër.

Për fillin e bardhë:

12 lugë miell.

Në një tigan hedhim qumështin të vlojë pastaj kur vlon ja qesim këto 12 lugë me miell duke i përzier mirë (kujdes mos të formohen duqa). Tani rrahim margarinën me mikser, kur të ftohet filli pastaj ia qesim edhe një sheqer pluhur. Ju bëftë mirë !