Tre receta shtëpiake që ju ndihmojnë në jashtëqitje

Gjatë festave festive tryeza jonë ka qenë e pasur me ushqime të yndyrshme, shumë karamele dhe biskota.

Edhe pse ne e dimë se këto ushqime nuk janë një aleat për organet tona të tretjes, ne ende i konsumojmë ato. Ndërsa ne gëzojmë shijen e ushqimit, sistemi i tretjes ka probleme me tretjen e ushqimit.

Në mënyrë që të përshpejtojmë punën e organeve të tretjes, ne ofrojmë tre receta që do të aktivizojnë atë brenda 15-30 minutave.

Vaji i ullirit i kombinuar me limon

Pini një lugë gjelle vaj ulliri me pak lëng limoni. Ajo është e mirë për t’u konsumuar në mëngjes apo disa orë pas një vakti. Ky është një ilaç në shtëpi që shpejt do të aktivizojë organet e tretjes.

Uji i ngrohtë me limon

Shtrydhni lëngun e një limoni në një gotë me ujë të ngrohtë, pijeni këtë përzierje dhe ju mund të pini këtë pije si një parandaluese për të parandaluar vështirësitë gjatë procesit të tretjes.

Sodë të pjekur me ujë të vakët

Vendosni një gjysmë lugë çaji sode buke në një gotë me ujë të vakët. Ky kombinim është i njohur edhe për shkak se shumë njerëz e përdorin atë në mënyrë për të zbutur tretjen e keqe.

Mos harroni të përdorni vetëm sode farmaceutike të cilat mund të gjenden në të gjitha farmacitë, kjo recetë nuk është e rekomandueshme për ata që kanë ulçer në stomak.

Gjithashtu, mos harroni në lidhje me përbërësit e tjera të shëndetshme të tilla si perime, fruta, ujë dhe drithërat me krunde që ju duhen për të hyrë në organizmin tuaj në baza ditore.