10 Mënyra inteligjente për t’i rritur dhe trashur flokët shpejt

Flokët më të gjata në botë janë 5.627 metra! Duhet kaq shumë përpjekje kaq shumë nevojë për të bërë flokët tuaj të rriten, edhe nëse nuk jeni duke u përpjekur që ti rriteni për aq kohë. Ata që përpiqen të rritin flokët dhe të përmirësojnë gjendjen e saj, do të kuptojnë. Dhe nëse doni të bëni ti rritni flokët, mund të keni nevojë të përdorni disa truket për të arritur rezultatet e dëshiruara.

Ne duam të ndajmë me ju disa truke që mund të realizohen me lehtësi në shtëpi pa mjete të posaçme dhe do t’ju kthejnë në Rapunzel.

Përdorni vitaminë B-12

Nëse nuk jeni në gjendje të rritni flokët tuaj, atëherë nuk mund të keni mjaftueshëm vitaminë B-12. Është e rëndësishme për rritjen e flokëve dhe shëndetin e flokëve. Mungesa e B-12 mund të jetë arsyeja për flokët e thatë, të hollë dhe të brishtë.

Koka gjithashtu ka nevojë për vitaminë B-12, përndryshe mund të shfaqet kruarje dhe madje edhe zbokth. Prandaj, mund të përpiqeni të plotësoni B-12 për të normalizuar nivelet në trupin tuaj. Por është më mirë të konsultoheni me mjekun e parë.

Masazhoni lëkurën e kokës tuaj

Një masazh i kokës do të ndihmojë në përmirësimin e qarkullimit të gjakut, gjaku do të rrjedhë më mirë në folikulat e flokëve dhe kjo do të stimulojë rritjen. Masazhoni kokën tuaj me majat e gishtave tuaj nga të gjitha anët me lëvizje të buta. Mund ta bëni edhe duke larë flokët.

Thani flokët tuaj në mënyrë korrekte

Është më mirë të mos i ktheni flokët në një peshqir pas larjes. Dhe në asnjë rast nuk duhet t’i fshini flokët sepse mund t’i bëni më të brishtë. Në vend të fërkimit, thjesht fshijini me një peshqir. Butësisht shtypni peshqirin kundër flokëve dhe hiqni lagështirën.

Flini në jastëkë mëndafshi

Jastëkët e pambukut mund të largojnë lagështinë nga flokët tuaj dhe t’i thajnë ato. Por kjo nuk ndodh kur përdorni një jastëk mëndafshi. Në të njëjtën kohë, mëndafshi redukton fërkimin midis flokëve dhe jastëkut dhe në këtë mënyrë zvogëlon dëmtimin.

Ndryshoni bishtin tuaj

Nëse i mbani rregullisht flokët bisht, atëherë ju duhet të ndryshoni vendndodhjen e tij. Bëni një bisht të ulët dhe mos i shtrëngoni flokët tuaj. Fakti është se kur ju bëni bishtin e ngushtë, ju tërheqni flokët tuaj dhe ato mund të fillojnë të bien para.

Ju gjithashtu rrezikoni që vazhdimisht të humbni flokët në të njëjtin vend dhe të dëmtoni rrënjët e tyre. Nëse ju pëlqejnë stile të tjera të shtrënguar, është më mirë t’i mbani të lirë ato dhe t’u jepni flokëve tuaj një pushim në mënyrë periodike.

Kujdesuni për lëkurën e kokës tuaj

Lëkura e kokës tuaj ka nevojë për kujdes ashtu si lëkura në fytyrë. Prandaj, ju duhet të gjurmoni se cilat nga produktet tuaja të kujdesit të fytyrës janë të duhurat për ju. Dhe zgjidhni produktet e flokëve bazuar në përbërjen që është e përshtatshme për lëkurën tuaj. Mos harroni se skalpi juaj duhet të ketë pH e duhur për të qenë i shëndetshëm.

Shpërlani flokët me ujë të ftohtë

Pas larjes së flokëve tuaj shpërlani ata me ujë të ftohtë. Ndihmon forcimin e flokëve dhe i bën më të shëndetshëm. Përveç kësaj, kjo do të shtojë shkëlqim në flokët tuaj.

Provoni vajin e ullirit

Vaji i ullirit ushqen flokët. Është i pasur me antioksidantë dhe vitaminë E. Është i mirë për rritjen e flokëve dhe duke i bërë të shkëlqyeshëm dhe të butë. Merrni 1/4 filxhan vaj, dhe aplikojeni atë në kokë dhe flokë me lëvizje masazhuese për disa minuta. Mbuloni kokën dhe lëreni për 15-30 minuta dhe pastaj lajeni kokën me shampo. Ju mund të përzieni vaj ulliri me vaj kokosi dhe kastori.

Bëjeni flokun më të lagësht

Flokët e juaj duhet të kenë pak lagështirë për rritje të mirë dhe për të rritur pamjen e saj të jashtme. E verdha e vezës mund t’ju ndihmojë. Ajo përmban lecitin, që ndihmon të hidratojë flokët. Përdorni 2 vezë dhe disa pika lëng limoni dhe  përzini ato së bashku. Aplikoni përbërjen në flokë dhe mbulojeni kokën. Mbajeni përzierjen deri në gjysmë ore dhe pastaj pini ujë të ftohtë.

Ndiqni dietën tuaj

Në mënyrë që flokët tuaj të jenë të shëndetshëm, duhet të mendoni për shëndetin tuaj nga brenda. Për këtë, ju duhet të hani elemente dhe minerale të dobishme. Ju mund të shtoni më shumë ushqim në dietën tuaj që përmban proteina (si peshk, mish dhe fasule) dhe vitamina A dhe C ( të tilla si karrota, fruta agrume dhe kungulli). Dhe sigurohuni që të qëndroni të hidratuar.