7 shenjat që tregojnë se zorra e trashë nuk është mirë

Për shkak të stilit tonë të jetesës sedentare, është bërë shumë e zakonshme që të mos ndihemi rehat me barkun ndonjëherë. Por ka simptoma që nuk duhet t’i injoroni, pasi ato mund të tregojnë për probleme shumë më serioze. Le t’i shqyrtojmë këto simptoma dhe të marrim disa këshilla se si të kemi një zorrë të trashë më të shëndetshme.

Dhimbje barku

Kjo mund të ndodhë me të gjithë ne nëse hamë ose pimë diçka të gabuar. Por nëse shpesh ndjeni një dhimbje në rritje në pjesën e poshtme të barkut, mund të vuani nga ndonjë sëmundje inflamatore e zorrëve si sëmundja e Crohn, koliti ulçeroz, divertikuliti, Sindroma e Zorrës së Irrituar ose kanceri.

Konstipacioni

Nëse përjetoni kapsllëk shpesh, dhe nëse ndjen dhimbje gjatë defekimit, mund të jetë divertikuliti, të cilat janë gropa të vogla të përflakura brenda zorrës suaj, ose Sindroma e Zorrës së Irritueshme, një sëmundje komplekse në të cilën kjo simptomë shoqërohet me gjëra të tilla si diarre, fryrje, dhimbje, dhe gazra. Ndonjëherë një dietë e duhur mund ta shërojë këtë, por nëse injorohet për një kohë të gjatë mund të ketë nevojë për kirurgji për tu shëruar siç duhet.

Diarre

Nëse shpesh keni jashtëqitje mjaft të buta ose të lëngshme, zorra e trashë nuk po funksionon siç duhet, nuk po thith ujë dhe substanca të tjera, dhe është e përflakur. Sëmundjet e shumta të zorrës së trashë shoqërohen me diarre, si Sindroma e Zorrës së Irrituar, divertikuliti dhe sëmundja e Crohn. Nëse zgjat më shumë se 24 orë pyetni një mjek, ai mund të përshkruaj një kolonoskopi për të përjashtuar sëmundje më të rënda dhe kancer.

Gjaku në jashtëqitje

Nëse ka gjak në letrën tuaj të tualetit ose në ujin e tualetit, mund të jetë inflamacion. Nëse në jashtëqitjen tuaj gjeni gjak të errët, gati të zi, ose nëse keni diarre të përgjakshme, duhet të shihni një mjek sa më shpejt të jetë e mundur. Mund të jetë sëmundja e Crohn, kolit ulcerativ ose në rastin më të keq, kancer.

Jashtëqitje të çuditshme

Forma, konsistenca dhe ngjyra e jashtëqitjeve ​​tregojnë nëse jemi të shëndetshëm. Format e pazakonta si një formë e hollë mund të tregojnë kancer. Jashtëqitjet me ngjyrë gështenje mund të tregojnë që ka gjak brenda traktit tuaj tretës, veçanërisht nëse ato janë pothuajse të zeza të kuqërremta.

Nëse është e zbehtë dhe me vaj, mund të jetë për shkak se pankreasi ose zorra e trashë nuk mund të thithin yndyrën. Prania e shumtë e mukusit në jashtëqitje mund të tregojë inflamacion, si në sëmundjen e Crohn. Të kuptuarit se çfarë nuk shkon me jashtëqitje të pazakonta është e detyrueshme për marrjen e ilaçeve të duhura ose operacionit sa më shpejt të jetë e mundur.

Gazrat e zorrëve

Gazrat e tepërta dhe me erë do të thonë që ka diçka që nuk është tretur nga zorra e trashë. Mund të jetë për shkak të mungesës së baktereve të mira, një inflamacioni ose lëvizjeve jonormale të zorrëve, si me Sindromën e Zorrës së Irrituar. Është e rëndësishme të kuptoni nëse është për shkak të ngrënies së ushqimeve të caktuara si fasule, lakra, drithëra të plota, djathë, dardha, apo nëse është një simptomë e një sëmundje të zorrës së trashë.

Mungesa e energjisë

Nëse zorra e trashë nuk po funksionon si duhet, ne vuajmë nga mungesa e ushqyesve të çmuar, mineraleve dhe vitaminave. Mund të na bëjë të ndihemi të lodhur dhe të shkaktojë probleme me gjumin. Nëse befas rraskapiteni pas aktiviteteve të përditshme në shtëpi ose në punë, mund të jetë për shkak të kolitit ose sëmundjes së Crohn ose madje mund të tregojë për kancer.

Ne duhet të kujdesemi për zorrën tonë duke ngrënë shumë fibra nga perimet, frutat, arrat, drithërat dhe duke ulur konsumin tonë të mishit të kuq, ushqimeve të skuqura, sheqerit, alkoolit dhe kafesë. Është gjithashtu mirë të hiqni dorë nga pirja e duhanit dhe të filloni të pini më shumë ujë çdo ditë. Kushtojini vëmendje simptomave të mësipërme dhe mos hezitoni të shihni një mjek, nëse është e nevojshme.