Bukë simite të shpejta

Përbërësit:

3 vezë, 3 filxhanë vaj, 3 filxhanë kos, 2 lugë gjelle sheqer,
një pluhur për pjekje (pecivë), një lugë gjelle tharm buke,
miell.

Udhëzimet:

I përzieni të gjithë përbërësit dhe e lini brumin që të vijë për 10-15 minuta. E marrim brumin më pas dhe i ndajmë në kuleç, duke i lënë për disa minuta derisa të fryhen. I fusim në furrë në temperaturë 180 gradë duke i kontrolluar shpesh për shkak se piqen shpejtë. Ju bëfshin mire !