kek

Kek i lëngshëm me kakao dhe çokollatë

Një kek të cilin do ta keni në pjatën tuaj për 30 minuta dhe ta shoqëroni me kafe, do ju lë pa fjalë me shijen që i jep kakao dhe çokollata.

Përbërësit:

  • 3 vezë
  • 200gr sheqer
  • 10gr sheqer vanilje
  • 245ml qumësht
  • 110ml vaj
  • 250gr miell
  • 3 lugë të gjellës kakao
  • 10gr pluhur për pjekje (baking powder)

Për sherbetin:

  • 150ml qumësht të ftohtë

Për lyerje sipër:

  • 100ml krem hopla, 100gr çokollatë të zezë

Përgatitja:

Fillimisht në një enë kuzhine shtojmë vezët, sheqerin dhe sheqer vaniljen. Të gjithë këta përbërës i përziejmë me tel kuzhine mirë për pak minuta, më pas tek kjo masë shtojmë qumështin e ftohët (në temperaturë dhome), vajin dhe e përziejmë përsëri masën me tel kuzhine për pak çaste.

Tek masa më pas shtojmë miellin, kakaon, pluhurin për pjekje apo ndryshe fryrësin për ëmbëlsira dhe e përziejmë sërish masën me tel kuzhine dhe jo me mikser. Pastaj marrim enën në formë keku dhe e lyejmë me gjalpë me ndihmën e brushës.

Pastaj e hedhim masën e brumit në të dhe më pas e fusim në furrë për pjekje në 180 gradë C për 30 minuta, duke e shikuar vazhdimisht që të mos na digjet. Pasi të piqet keku sipër i hedhim 150ml qumësht të ftohtë.

Pasi ta ketë pirë keku të gjithë qumështin, në një enë tjetër kuzhine shtojmë krem hopla të cilin e kemi ngrohur paraprakisht. Më pas shtojmë tek kremi çokollatë të zezë dhe e përziejmë mirë me lugë derisa të shkrihet çokollata.

E largojmë kekun nga tepsia dhe e rrotullojmë nga ana tjetër e formës në një enë më të madhe dhe më pas e dekorojmë sipër me çokollatë të shkrirë. Ju bëftë mirë!