Kujdes, nëse ndjeni këtë në këmbë gjatë natës mund të jetë diçka serioze

A e keni këtë ndjesi gjatë natës? Kujdes mund të jetë diçka serioze, simptomat e këmbëve të lodhura, djegie, parehati në këmbë, dëshirë për tundjen e këmbëve, dhimbje në këmbë.

Edhe pse ky çrregullim nuk është shumë serioz, zvogëlon cilësinë e jetës dhe ju pengon të kryeni aktivitete të caktuara.

Ka dy forma të ndryshme të këtij sindromi, fillestare dhe të mesme. Rrjedhimisht, shkaqet e tyre janë të ndryshme. Por shkaku pimar, është sindromi i trashëguar dhe arsyeja qëndron pas pjesës së trurit që është përgjegjëse për monitorimin.

Forma sekondare e këtij sindromi mund të shkaktohet nga një shumëllojshmëri faktorësh, siç janë veshka të dëmtuara, nervat periferike të dëmtuara, sëmundjet degjenerative të shpinës, anemi dhe shtatzëni.

Ndonjëherë, mund të jetë një efekt anësor i disa barnave dhe zakoneve të këqija ose mangësi hekuri, kështu që këta njerëz janë të rekomanduar që të konsumojnë më shumë mish të kuq, panxhar, dhe kumbulla në mënyrë që të rrisin nivelet e hekurit në trupin e tyre.

Simptomat mund të lehtësohen duke u ngritur dhe duke ecur për një kohë. Sipas shumë ekspertëve, ushtrimet për tërheqje para gjumit janë shumë të dobishme. Gjatë ditës, përpiquni të qëndroni aktivë, të ushtroheni, ose të paktën të ecni në ajër të pastër. Sigurohuni që të shmangni pije me kafeinë si çaj të zi dhe kafe, pasi ato ndikojnë negativisht në cilësinë e gjumit.

Aromaterapi kombinoni 5 pika vaj borziloku dhe 3 pika vaj bajamesh për masazh. Rekomandohet të masazhoni këmbët me këtë përzierje çdo natë para gjumit. Çaj i përzierë, zieni një litër ujë dhe shtoni 1 lugë gjelle lule kamomil dhe 1 lugë gjelle i egër. Mulojeni edhe lëreni për pak kohë. Filtroni çajin edhe shtoni mjaltë dhe lëng limoni sipas dëshirës. Pini çaj disa herë në ditë dhe para se të shkoni në shtrat. /pergatit.com