Mish pule i mbushur me spinaq

Sasia: Për dy persona; Koha e përgatitjes: 10 minuta; Koha totale: 30 minuta.

Përbërësit:
1 lugë çaji vaj ulliri, spinaq të freskët, djathë të bardhë të butë (lope ose dhie), 2 copë gjokse pule, djathë (kaçkavall) i imtësuar, piper të kuq, kripë, piper të zi.

Përgatitja:

  1. Ngroheni furrën në 200 gradë C paraprakisht.
  2. Në një tigan të vendosur në temperaturë mesatare, shtoni vajin e ullirit dhe gatuajeni spinaqin për 3 deri në 5 minuta.
  3. Shtojeni djathin e bardhë dhe gatuajeni për 30 deri 60 sekonda më shumë. Lëreni të ftohet.
  4. Bëni disa prerje në mishin e pulës, si në videon që do ta shihni më poshtë. Prerjet bëni sa më të thella që mundeni, aq sa nuk e prisni gjithë mishin.
  5. Vendoseni përzierjen e spinaqit me djathë në prerjet.
  6. Hidhni mishit kripë dhe piper, për shije. Shpërndajeni kaçkavallin mbi mish dhe më pas hidhni pak piper të kuq sipër.
  7. Piqeni mishin në qendër të furrës për 20 deri në 25 minuta, derisa djathi të jetë shkrirë. /pergatit.com

Ju bëftë mirë!

Për më shumë shikojeni videon e përgatitjes:

Mish pule me spinaq by pergatitcom