mjaltë

Mjaltë me arra, receta për një shëndet më të mirë

Mjalti dhe arrat janë ushqime shumë të shëndetshme. Ato rekomandohen veçanërisht në ditët e ftohta të dimrit dhe pranverës kur sundojnë viruset.

Shkencëtarët kanë vërtetuar prej kohësh se ato përmbajnë një dozë të madhe të vitaminave dhe mineraleve të rëndësishme, kështu që ato kanë një efekt të dobishëm në trupin e njeriut dhe përzierja e tyre ndihmon për të hequr qafe shumë sëmundje të rrezikshme.

Për të përmirësuar punën e organeve të brendshme dhe të gjithë sistemit, duhet të hani më shpesh mjaltë me arra. Do të përfitoni nëse jeni nën stres emocional ose po bëni ndonjë punë të vështirë fizike.

Kur mjalti dhe arrat konsumohen rregullisht, në trupin tonë ndodhin këto të mira:

  • Nëse vuani nga dhimbje koke, dhimbja do të kalojë;
  • Sistemi i tretjes normalizohet. Për të hequr qafe kapsllëkun, hani këtë përzierje të ëmbël më shpesh;
  • Ndihmon për shërim më të shpejtë pas lindjes;
  • Mjalti dhe arrat janë të domosdoshme për shëndetin e grave, sepse ato përmbajnë substanca që përmirësojnë rrjedhën e gjakut në trup;

Për të forcuar imunitetin, mjafton të hani një sasi të vogël të kësaj përzierje çdo ditë. Nëse tashmë keni një të ftohtë, do t’ju ndihmojë të heqni qafe një hundë të zënë dhe dhimbje të fytit shpejt.

Nëse vuani nga anemi, hani këtë kombinim sepse përmban hekur, zink dhe mangan. Mjalti dhe arrat stabilizojnë çrregullimet metabolike. Rekomandohet të hani më shumë nga këto ushqime gjatë punës intensive mendore për të përmirësuar përqendrimin. Arrat përmbajnë përbërës që lehtësojnë dhimbjet reumatike.

Si përgatitet ky kombinim?

Kjo përzierje nuk është e vështirë të përgatitet. Përzieni dy përbërësit në përmasa të barabarta, për shembull 500 g mjaltë me 500 g arra, pastaj shtoni lëngun e një limoni. Llokoçisni mirë dhe ruajeni në një kavanoz qelqi.

Konsumimi: për fëmijët më të vjetër se 3 vjeç, një lugë çaji dy herë në ditë. Për të rriturit 1-2 lugë në ditë, tri herë në ditë.

Gjatë dimrit imuniteti dobësohet, kështu që trupi bëhet i ndjeshëm ndaj infeksioneve të ndryshme. Forconi trupin tuaj me këto ushqime dhe mbani shëndetin tuaj, pse është më e rëndësishmja për ju!