Muffins shumë të butë me reçel qershie

Përbërësit për muffins:

  • 2 vezë
  • 100gr sheqer
  • 75gr margarinë e shkrirë( butter)
  • 100ml qumësht
  • 200gr miell
  • ½  pluhur për pjekurina
  • 1 sheqer vanilje
  • qershia të ngrira ose reçel qershie

Përgatitja:

Në një enë kuzhine shtojmë së pari 2 vezë, 100gr sheqer dhe i përziejmë për 10 minuta me mikser. Më pas tek kjo masë shtojmë 75gr margarinë të shkrirë, 100ml qumësht në temperaturë dhome dhe e përziejmë masën edhe për 2 minuta me mikser.

Pastaj shtojmë 200gr miell, ½ pluhur për pjekurina, një sheqer vanilje për aromë më të mirë dhe përsëri e përziejmë masën me mikser ose me tel kuzhine për 10 minuta. Pasi brumi për muffinsa është gati, marrim format për muffinsa (letrat) dhe i mbushim me masën e përgatitur.

Format i mbushim në masë mesatare, jo ti mbushim shumë dhe sipër ju shtojmë qershia nëse keni në frizë të ngrira ose reçel qershie. Pasi i mbushim i rendisim në tepsi ose paraprakisht format i rendisim në tepsi dhe më pas i fusim në furrë për pjekje të cilën e kemi ngrohur paraprakisht.

I pjekim në temperaturë 180 gradë C për 15 minuta. Pasi të piqen i largojmë nga furra dhe i lëmë për pak minuta që të ftohen më pas i shërbejmë. Bëhen shumë të shijshëm e të butë dhe përgatiten në pak minuta. Receta u përgatit me shumë dashuri nga zonja Arbenita. Ju bëfshin mirë!