Receta për kollën e fëmijëve – me banane

Një ilaç i shkëlqyeshëm siç është kremi i bananeve është vërtetuar se është kundër kollës së vazhdueshme dhe bronktitit te fëmijëve.

Nëse fëmija juaj është i sëmurë dhe me kollë, duhet të përpiqeni ta bëni këtë krem ​​të mrekullueshëm! Është shumë e lehtë për t’u përgatitur.

Përbërësit: 2 banane të pjekura, 2 lugë sheqer ose mjaltë nëse dëshironi (nëse shtoni mjaltë, duhet të shtohet kur përzierja të ftohet pak) dhe 400 ml ujë të valuar

Përgatitja: Qëroni bananet dhe i shtoni në një tenxhere me ujë të valuar. I shtoni sheqerin dhe e trazoni mirë. Lëreni të ziejnë për 30 minuta derisa masa të trashet. Më pas, e lini të ftohet dhe e ruani masën në kavanoza qelqi.

Për disa ditë kollitja ndalon. Nuk keni nevojë për medikamente të shtrenjta.