Receta për reçel rrushi

Përbërësit: 1 kg rrush pa bërthama, 500gr sheqer, një lugë gjelle lëng limoni, kanellë dhe 1/2 gote ujë.

Përgatitja: Pastrojmë dhe lajmë mirë rrushin dhe e hedhim në tenxhere me ujin dhe e lëmë 5 minuta të ziejnë. Pastaj hedhim sheqerin dhe kanellën dhe i lëmë të ziejnë për disa minuta, por kujdes duhet ta trazoni vazhdimisht dhe kujdes se mos digjeni. 5 minuta para se ta hiqni hidhni limonin.