Shampite

Përbërësit: 7 vezë, 7 lugë sheqer për pandispanjen, 7 lugë qumësht, 7 lugë vaj, 7 lugë miell, 1 pluhur për pjekje (pecivë). Për sherbetin: 350gr sheqer, 1 filxhanë e gjysmë i kafes turke ujë, dimensionet e tepsis 25cm me 20cm.

Përgatitja: Fillimisht vezët ndahen e verdha nga e bardha, përgatisim së pari pandispanjen me 7 të verdhat e vezës ia shtojmë 7 lugë sheqer dhe i tundim mirë deri sa të rritet masa dhe vezëve të ju qelet ngjyra. Pastaj shtojmë përbërësit e tjerë, qumështin, vajin dhe në fund miellin me pluhurin për pjekje (pecivën), tepsin e lyejm me margarinë dhe e pjekim në 200 gradë C për 15 minuta.

Më pas ziejmë sherbetin për 6 deri 8 minuta në temperaturë të ulët, të bardhave të vezëve ua shtojmë pak kripë me maje gishtash i përziejmë deri të bëhet një shkumë e qëndrushme. (Ta keni parasysh vezët duhet të qëndrojn në temperaturë dhome sepse nuk fryhen, pra çdo herë kur përgatitni ëmbëlsira vezët nuk duhet të jenë të ftohta nga frigoriferi, por pasi tani është koha e nxehtë dhe vezët duhet të qëndrojnë në frigorifer pra para se ti tundni vendosni pak në ujë të nxehtë sa të bëhen vezët pak të vakët). Pastaj marrim sherbetin ashtu të nxehtë sa e largojmë nga shporeti dhe i’a shtojm pak nga pak tek shkuma e të bardhave të vezës duke e përzierë vazhdimisht me mikser.

Pasi ia hedhim krejtë sherbeti e vazhdojm përzierjen edhe për 10 minuta të tjerë në shpejtësi maksimale. Këtë masë ia qesim pandispanjës mbi e rrafshojmë mirë dhe e kthejmë në furrë në atë të nxehtë që i ka mbetur nga pjekja e pandispanjës (dmth sa është furra ende e vakët) e lëmë ashtu për 5minuta. E lëmë në temperaturë dhome për 1 orë pastaj e ruajm në frigorifer. Receta u përgatit nga Benglisa. Ju bëftë mirë!