supë

Supë me perime përplot vitamina

Supë shumë e shijshme përplotë vitamina. E pëlqyer si nga të rriturit, ashtu edhe nga fëmijët. Mund ta përgatisni për mëngjes, drekë ose darkë.

Përbërësit:

 • 1 selino të vogël ( mund ta përdorni gjethen nëse dëshironi)
 • 2 karota
 • 2 patate të vogla
 • 1 kungullesh
 • 1 qepë
 • 3 thelpinj hudhre
 • gjysmë filxhani thjerrëza ( të verdha ose të kuqe nuk ka rëndësi)
 • 1 lugë gjalpë
 • 2 lugë vaj ulliri
 • 1 lugë çaji piper i zi
 • 1 lugë çaji erëza perimesh 1.5 lugë çaji kripë
 • 2 litra ujë të vluar

Përgatitja:

Përgatitja: Të gjithë përbërësit pra perimet priten në kube, më pas në një tigan shtojmë gjalpin dhe vajin e ullirit, më pas grijmë imët hudhrat, qepën, pak karota dhe i fërgoni shumë pak. Më pas tek qepa dhe hudhra shtojmë patatet, karotat, selinon, kungulleshen dhe i fërgojmë për 2-3 minuta.

Më pas shtojmë ujin e vluar dhe njëkohësisht edhe thjerrëzat, gjethet e selinos, piperin e zi, erëza perimesh, kripën dhe e ziejmë supën derisa perimet të jenë të buta. Pastaj supën e kalojmë në një blender, nëse na mbetet shumë e trash i shtojmë edhe një gotë ujë dhe më pas e vendosim nga belnderi përsëri në tenxhere dhe e ziejmë edhe për pak minuta të tjerë.

Kripë i hidhni sipas shijes tuaj, pasi dikush i konsumon gjërat më të kripura e dikush më pak. Bëhet një supë shumë e shijshme dhe është me përplot vitamina, duhet ta provoni.

Ju bëftë mirë!