Tag: Tavë

Darkë

Tavë me mish qengji dhe spinaq

Përbërësit: mish qengji, 500gr spinaq, 500gr pazi, 5-6 qepë të njoma, 3 thelpi hudhër, majdanoz dhe koper të freskët, kripë, piper të zi, 1 lugë kafeje me piper të kuq, vaj ulliri. Përgatitja: Fillimisht mishin e vendosim për 14-20 minuta të ziejë me kripë, piper, […]

Drekë

Tavë me speca

Përbërësit: 2 qepë, kungull, 4 domate, 150gr oriz, 1kg speca, koper, erëza. Përgatitja: Fillimisht në një tigan skuqim mirë 2 qepë, më pas shtojmë 4 copëza kungulli të prera në kubik të vegjël, i skuqim pak dhe më pas shtojmë 4 domate në copa, 150gr […]

Darkë

Patëllxhan në tavë

Përbërësit: 1kg mish të bluar, 2 qepë, një ve, majdanoz, bazilik, mëlmesa sipas dëshirës. Salca e domateve:  Fërgohen një qepë, pak hudhër, një spec, i shtohet domatja e bluar e freskët ose e blerë më pas kur të vlon e ulni temperaturën dhe e zieni ngadalë […]

Darkë

Tavë me presh për darkë

Përbërësit: 75ml vaj ulliri, 4 preshë (purrinj) të copëtuar, 1 qepë, 450g mish qengji i bluar (ose i grirë imët), 2 lugë gjelle pure domatesh, 2 speca të kuq, të prerë (ose dy karota, të qëruara dhe të prera në mënyrë diagonale), kripë dhe piper, […]