Tag: tortë e shpejt

Ëmbëlsira

Tortë e shpejtë pa pjekje

Përbërësit për petën e parë: 1 puding çokollate, 300gr biskota të bluara, 125gr gjalpë (margarinë). Përbërësit për petën e dytë: 1 puding vanilje, 200gr kokos, 125gr gjalpë, plus 1 pako biskota jaffa. Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine, shtojmë përbërësit e cekur më lartë për […]

Ëmbëlsira

Tortë e shpejtë dhe shumë e shijshme

Përgatitja: 5 vezë, 8 lugë të gjellës sheqer, 1 sheqer vanilje, 6 lugë të gjellës miell, 12gr pluhur për pjekje, 2 lugë të gjellës kakao, 100gr arra të copëtuara. Për lyerje: 500ml krem hopla, 200gr biskota jaffa të copëtuar, 1 neskafe. Përgatitja: Fillimisht marrim një […]

Ëmbëlsira

Tortë e shpejtë

Përbërësit: 300gr biskota të bluara, 120gr margarinë, 100gr çokollatë, 50gr sheqer pluhur, 50gr arra të grimcuara. Për kremin: 200gr margarinë, 250gr pure gështenjash, 50gr sheqer pluhur, 300ml ajkë e ëmbël (hopla për ëmbëlsira), plus 200ml ajkë e ëmbël. Udhëzimet: Zbusim margarinën në temperaturë ambienti. Çokollatën […]