Tag: tortë pa pjekje

Ëmbëlsira

Tortë pa pjekje

Përbërësit: 200gr biskota të bluara, 30gr kakao, 20gr sheqer, 130ml qumësht, 100gr kokos, 70gr sheqer pluhur, 1 sheqer vanilje, 130gr margarinë. Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine dhe në të shtojmë 200gr biskota të bluara, më pas tek biskotat shtojmë 30gr kakao, 20gr sheqer dhe […]

Ëmbëlsira

Tortë Oreo pa pjekje

Përbërësit: 600gr biskota oreo të bluara, 160gr gjalpë (margarinë). Për lyerje: 500ml krem për ëmbëlsira (halta), 40gr sheqer pluhur, 1 sheqer vanilje, 500gr djathë mascarpone. Përgatitja: Fillimisht marrim një enë të thellë kuzhine dhe në të shtojmë 600gr biskota oreo të bluara, më pas tek […]

Ëmbëlsira

Tortë e shpejtë pa pjekje

Përbërësit për petën e parë: 1 puding çokollate, 300gr biskota të bluara, 125gr gjalpë (margarinë). Përbërësit për petën e dytë: 1 puding vanilje, 200gr kokos, 125gr gjalpë, plus 1 pako biskota jaffa. Përgatitja: Fillimisht marrim një enë kuzhine, shtojmë përbërësit e cekur më lartë për […]

Ëmbëlsira

Tortë e shpejtë pa pjekje

Përbërësit: 150gr biskota të bluara, 50gr lajthia të bluara, një lugë nutella, 50ml qumësht. Kremi i bardhë: 500gr krem djathi natyral (philadelphia,abc etj), 250ml ajkë e ëmbël (hoplla për ëmbëlsira), një lugë mjaltë, 8gr xhelatinë. Kremi i çokollatës:  125gr çokollatë, 100ml ajkë e thartë (schmand), […]