Tag: Trileçe

Trileçe
Ëmbëlsira

Trileçe me Nutella

Nuk besojmë se deri më sot keni dëgjuar për Trileçe me Nutella. Është një mënyrë ndryshe e përgatitjes së Trileçes dhe jemi të bindur se të gjithë do ta duan fort. Përbërësit: Për sherbetin: Për lyerje: Udhëzimet: Përzihen të gjithë përbërësit dhe piqet në temperaturë […]

Ëmbëlsira

Trileçe

Përbërësit: 10 vezë, 10 lugë sheqer, 10 lugë miell, 1 pluhur për pjekje (pecivë), 1L qumësht, 500ml ajkë e ëmbël (hoplla për ëmbëlsira), 300gr krem karamel. Përgatitja: I përziejmë të bardhat e vezës me sheqerin derisa të bëhet shkumë e fortë. Më pas shtojmë të […]

Ëmbëlsira

Trileçe me mjedra

Përbërësit: 8 vezë, 2 gota miell, një gotë ujë të ngrohtë, 2 pako pluhur për pjekje, 2 pako sheqer vanilje, 2 gota sheqer, pak kripë. Për sherbetin: 4 ½ gota qumësht, 3 pako krem (600ml), 3 lugë gjelle sheqer. Për sosin e mjedrave: 250g mjedra të […]