Tortë angleze me banane

Përbërësit:


4-5 banane të pjekura, 3 vezë, ½ filxhan vaj, ½ filxhan sheqer pluhur, një lugë gjelle kanellë e bluar, 2 enë miell,
½ filxhan gjalpë, 2-3 banane në feta, akullore vanilje.

Përgatitja:

 1. Ngroheni furrën në 175 gradë C.
 2. Në një enë të madhe, shtypni bananet e pjekura.
 3. Shtoni vezët, vajin, sheqerin dhe kanellën, dhe përzieni mirë.
 4. Shtoni miellin dhe përzieni derisa brumi nuk ka copëza mielli.
 5. Në një tjetër enë të vendosur në temperaturë të ulët, shkrijeni gjalpin, më pas përzieni me sheqer kafe derisa të tretet.
 6. Rriteni temperaturën deri në mesatare dhe gatuajeni derisa përzierja të gurgullojë.
 7. Largojeni ‘karamelin’ nga nxehtësia dhe derdheni në një tepsi për pjekje.
 8. Vendosni fetat e bananeve në mënyrë të barabartë mbi karamelin.
 9. Derdheni brumin e përgatitur mbi fetat e bananeve dhe piqeni për 40-50 minuta.
 10. Lëreni të ftohet pak dhe përdoreni një thikë për të liruar skajet e tortës në tepsi.
 11. Më pas rrotullojeni tortën, duke bërë që bananet të mbesin sipër. Priteni në katrorë dhe shërbejeni me akullore vanilje.

Ju bëftë mirë !

Më poshtë është videoja se si përgatitet torta:

Tortë me banane by pergatitcom

banane